"Będziecie Moimi świadkami…"

March 3, 2016 5:03 am

– to słowa Pana Jezusa zapisane w Dziejach Apostolskich (Dz 1, 8), zapowiadające zesłanie Ducha Świętego, ale też tytuł książki Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego zawierającej Jego relację z pobytu w Dachau. Jest ona dedykowana “Świadkom, o których Autor daje świadectwo”. Przedwczoraj, 1 III, minęła 100. rocznica urodzin Ks.Arcybiskupa, jutro są Jego imieniny.

Przypominam sobie życiorys wielkiego Polaka, kawalera Orderu Orła Białego, arcybiskupa, profesora, ale przede wszystkim – świadka… Aresztowanie we Włocławku, pseudomedyczne doświadczenia w obozie, akt oddania się w opiekę św. Józefowi, cudowne ocalenie; i to wszystko po wojnie, co było i jest wypełnieniem tego ślubowania. Czego i ja, i my wszyscy, jesteśmy świadkami, i uczestnikami, i beneficjentami. Rocznica obchodzona była w Łomiankach, a w Szczecinie odbyła się sesja naukowa poswięcona działalności Księdza Arcybiskupa.

“Nie wiem, czy był w tamtym pokoleniu jeszcze ktoś, kto aż tak silnie czuł sprawy małżeństwa i rodziny. Ktoś, kto w tej trójce, przy Prymasie Tysiąclecia, przy metropolicie krakowskim – późniejszym świętym papieżu i przy biskupie szczecińsko-kamieńskim, nadążyłby za tym patrzeniem daleko w przyszłość, a jednocześnie był osadzony niezwykle silnie w codzienności” (abp Dzięga).

To okazja do podziękowania Bogu za dar osoby Arcybiskupa – Jego życia, świadectwa, dzieł. Okazja do wdzięczności, ale i do działania, do pracy.

Andrzej O.

Tags: , ,

Categorised in: Andrzej O.