Bruksela – Program 1

March 9, 2013 11:00 pm

Nasi brukselscy przyjaciele Agnieszka i Rałał, entuzjastyczni fani Programu :-), po raz kolejny zorganizowali JA+TY=MY dla Polaków pracujących w Belgii – tym razem dla 7 par. Jak to rodziny na emigracji, mogą liczyć tylko na siebie (nie ma dziadków, bliskich, sąsiadów którym można zostawić dzieci) więc przyszli razem. Absolwenci poprzedniej edycji zorganizowali czas dla maluchów, a rodzice mają czas dla siebie.

Spotkanie tym razem w samej Brukseli, w domu wspólnoty Dobrego Pasterza. Kilka różnych domków, wszystkie bardzo ubożuchne; czyste, ale lata swojej świetności mające dawno za sobą, otwarte na różne grupy, niestety w zdecydowanej większości dla ludzi starszych. W jadalni spotyka się więc duża grupa ludzi w sędziwym wieku z naszą grupką pełną dzieci, z których najmłodsze ma 7 miesięcy, a dominuje grupka kilkulatków. Z jaką radością patrzą na nasze pociechy. Ich wnuki są już pewnie dorosłe, może nawet mają prawnuki. Ale zawsze widok maluchów jest spoglądaniem w przyszłość. Im ich jest więcej, tym radośniej ona wygląda.

Przypomina się rozmowa ze Szkocji. Szkot pozwolił sobie wyrazić głębokie niezadowolenie, że jego polski kolega z pracy ma tyle dzieci, które przecież obciążają krajowy budżet. Usłyszał w odpowiedzi, że to właśnie te dzieci będą w przyszłości utrzymywać kraj. Zamilkł. Przyszłość Kościoła i świata zależy od rodziny, przypominał bł. Jan Paweł II. Jak dobrze, że nasze rodziny są tak otwarte na życie. Może trzeba będzie kiedyś zmienić nasz hymn – jeszcze Polska, Europa, … póki my żyjemy.

Fr Jay

Tags: ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak