camera obscura*

August 12, 2014 5:00 am

Fr. Jonathan, który gościł u siebie Program 1 w Northwich, opowiedział nam o ciekawym eksperymencie wychowawczym w jednej ze szkół dla wyjątkowo trudnych dzieci. W sytuacjach konfliktowych były one nagrywane za pomocą kamery. Zarejestrowano więc różne niewłaściwe zachowania wychowanków. Potem pokazano im je, zamiast stosowanego do tej pory pouczenia, że tak robić nie wolno. Efekty przerosły wszelkie oczekiwania i przyniosły znaczną poprawę. Dzieci nie chciały “takie” być.

Dało mi to wiele do myślenia. Nawet zapragnęłam mieć jakiś dobry system CCTV** u nas w domu. Trochę dla dzieci, ale jeszcze bardziej dla siebie samej. Bo najtrudniej jest zobiektywizować własne reakcje. A one bywają bardzo odległe od tego, kim chcielibyśmy być.

Kiedyś poproszono nas na pewnych warsztatach, by każdy uczestnik wybrał dwie osoby, które podziwia i są dla niego autorytetem, a potem spisał, za jakie konkretnie cechy je ceni. Na koniec okazało się, że te wartości, które nas pociągają, stanowią nasz osobisty potencjał. Takim kimś już w zalążku jesteśmy, kimś takim możemy się stać.

Więc czasem próbuję zrobić sobie zdjęcie – “trochę” różne o uśmiechniętego selfie na FB 😉 , zawiesić je na mentalnej słomiance nad łóżkiem i… zdecydować, czy taka chcę być. To ogromnie trudne i wymaga wiele pokory, ale może będzie owocne w skutki i dla mnie. 🙂

Mplus

*prototyp aparatu fotograficznego

**Closed Circuit Television – system monitoringu przy pomocy kamer

 

Tags: ,

Categorised in: Małgorzata Rybak