Carhenge

October 17, 2016 5:00 am

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej jako państwo mają, w porównaniu ze Starym Kontynentem, niewiele lat. Nie ma tu więc zabytków w naszym rozumieniu, bo ich najstarsze są czasem młodsze niż niektóre nasze rodzinne domy. Ale USA jest na pewno krajem, który jako pierwszy zaczął chronić przyrodę, tworząc parki narodowe (najstarszy to Yellowstone). I z pewnością warto je odwiedzać, jeśli tylko ma się okazję.

Ale dziś chciałbym napisać słowo o odwiedzinach w amerykańskim Stonehenge. Jest doskonałą kopią oryginalnego, choć zrobioną po amerykańsku—zamiast skał… samochody. Pomysł jednego autora, Jima Reindersa, który po siedmiu latach pracy w Anglii postanowił zbudować replikę—„Stonehenge West”, zrealizowaną z pomocą rodzeństwa w rodzinnym Alliance, w Nebrasce. Podczas dorocznego “Reinders Family Reunion” pracowali nad tym projektem. 25 samochodów ustawionych o 9999 lat i 51 tygodni szybciej niż oryginał, jak to potem skomentowali. 🙂

I choć sam w sobie pomysł jest całkowicie „crazy” i bardzo amerykański to spodobało mi się, że zjazd rodzinny, który można było spędzić na niekończących się posiłkach (jak to bywa przy świątecznych spotkaniach), chłopaki przeznaczyli na coś, co dziś jest miejscową atrakcją turystyczną i ściąga rodziny, przyjeżdżające na wycieczki, żeby coś wspólnie zobaczyć.

Nebraska, o której sami mieszkańcy mówią, że jest in the midle of nowhere, ma dzięki temu coś interesującego do pokazania. Jest pochwała rodzimego biznesu samochodowego, który upamiętniają dwie „rzeźby”: „The Fourd seasons” i „Car-asaurus”. Jest też dinozur i ryba, żeby było też coś dla maluchów. Całe “Car Art Reserve” należy do jednego z 1000 miejsc w USA, „które należy zobaczyć przed śmiercią”.

Z serdeczną pamięcią o Was

Fr. Jay

unnamed-14

unnamed-13

unnamed-12

unnamed-11

unnamed-10

unnamed-9

unnamed-8

unnamed-7

unnamed-6

unnamed-5

unnamed-4


unnamed-2

unnamed-1

Tags:

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak