Cherry Tree Carol

December 22, 2012 5:00 am

Jest taka piętnastowieczna angielska kolęda, która opowiada o wędrówce brzemiennej Maryi wraz ze Św. Józefem na spis ludności. W tej opowieści Matka Boża ma ochotę na wiśnie i prosi św. Józefa o sięgnięcie kilku z mijanego właśnie drzewa. Józef odpowiada Maryi niezbyt uprzejmie: “Niech ojciec dziecka Ci ich nazrywa”. Wówczas drzewo nachyla swoje gałęzie, Maryja zrywa wiśnie, a św. Józef wyraża słowa gorącej skruchy.

“Cherry Tree Carol” – to oczywiście twórczość apokryficzna. Choć wzrusza fakt, że Matka Boża ma “zachciankę”, jak przystało kobietom noszącym pod sercem dziecko, to niech św. Józef wybaczy ludzkości rysowanie go w tak krzywym zwierciadle. Ale nawet ten ludowy obrazek mówi wiele o Maryi – i o małżeństwie. W naszym nieświętym życiu mielibyśmy na Jej miejscu przecież świetny materiał do, powiedzmy, choćby małej sprzeczki. Choćby drobnej retorsji. Choćby do najkrótszej litanii niespełnionych oczekiwań.

A tu proszę – ludowa mądrość mówi o tym, że niedochodzenie swojej racji otwiera nas na niespodziankę działania Boga w naszym życiu.

I wówczas może udałoby się obyć bez “przedświątecznej kłótni”. O co dla Was i dla nas gorąco proszę – na te dni – wędrującą właśnie do Betlejem Świętą Rodzinę. 🙂

M

Kolęda w wykonaniu Stinga do wysłuchania TU.

Tags: , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak