czemu płaczesz?

April 22, 2014 5:01 am

“Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. (…) Rzekł do niej Jezus: Niewiasto, czemu płaczesz?” (J 20, 15)

Jezus nie mówi: “po co tyle płakać?”, “przesadzasz”, “płacz jest nudny”, “jak musisz, to płacz”, “wiele ludzi płacze”. Ani nie powiedział do Marii Magdaleny, która przez łzy go nie poznała: “Przecież wszystko zapowiedziałem, gdzie mieliście uszy?” Do głębi prawdziwa reakcja na płacz: “czemu płaczesz?”

Z tym pytaniem przychodzi do Ciebie. Zmartwychwstały, żyjący. “Czemu płaczesz?” I jest w owym pytaniu prośba, byś opowiedział o tym, co jest treścią Twojego życia, a może zwłaszcza jego szczególnym smutkiem, Twoją “ślepą ulicą”, może czymś, co przy świątecznym stole siedziało w tyle głowy. Może powodem łez, które nie pozwalają już widzieć jasno rzeczywistości, bo tyle ich było. Pyta o to, ponieważ dziś razem z Tobą idzie w zwykłe życie – nie jako świąteczna dekoracja i ozdoba pocztówek, ale jako Nauczyciel, Pocieszyciel, Zwycięzca, który wszystko przeszedł i pokonał zło.

Po to właśnie potrzebne było zmartwychwstanie, by mógł być blisko Ciebie. W najbardziej pozornie szary dzień powszedni – i od święta.

M

Tags: , , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak