Daleko, blisko, niedaleko

March 13, 2015 4:22 pm

“Widząc tedy Jezus, że rozsądnie odpowiedział, rzekł do niego: Jesteś niedaleko od Królestwa Bożego. I nikt już nie miał odwagi zadawać Mu pytań”
(Mk 12, 34).

Tymi słowami Kościół kończy fragment Ewangelii przeznaczonej na dziś. Czy niedaleko jest pojęciem względnym? Na pewno niedaleko jest bliżej, niż nieblisko. Słowa “nieblisko” nie używa się w języku polskim. A słowo “niedaleko” niesie w sobie przesłanie kierunku, zbliżania się. Jeszcze trochę, może nawet sporo mi zostało do przejścia, do osiągnięcia celu, ale będąc niedaleko wiem, że ten cel jest w zasięgu moich możliwości.

W dzisiejszym fragmencie uczony w Pismie pyta Jezusa o największe przykazanie. W odpowiedzi słyszy to, co my dziś nazywamy Przykazaniami Miłości. Dodajemy je w pacierzu po Dekalogu, powtarzamy codziennie. Bardzo zachęcam, aby w tym miejscu powrocić do wczorajszego wpisu Małgosi. Ja zacytuję jedno zdanie z Karola Wojtyły: “Osoba jest takim dobrem, że właściwe i pełnowartościowe odniesienie do niej stanowi tylko Miłość”.

W połowie Wielkiego Postu staje dziś przede mną pytanie o miłość Boga i bliźniego. Czy ze spokojnym sumieniem mogę uznać odpowiedź Pana Jezusa za skierowaną także do mnie…? Czy mam odwagę, czy jestem gotowy, by Jego i siebie zapytać, jak daleko mi do Królestwa Bożego…?

Andrzej O.

Tags: , ,

Categorised in: Andrzej O.