Dno, dno i jeszcze raz dno…

August 5, 2012 1:10 am

 

i to dosłownie: dno oceanu.

Wreszcie dotarłem do Key Largo. A Key Largo to przede wszystkim nurkowanie. Przez wiele lat przyjeżdżałem na tę piękną wyspę przede wszystkim jako kapłan, zastępując w parafii ks. Proboszcza, żeby on mógł też pojechać na wakacje. Uczyłem się tego, jakże różnego od naszego, sposobu duszpasterzowania, w realiach nie do pojęcia dla księdza z Polski. Od czasu, gdy mój zaprzyjaźniony Proboszcz odszedł na emeryturę, Key Largo stało się miejscem, gdzie nauczyłem się nurkować. Tu zrobiłem kurs na Open Water Diver i mogłem poznawać piękno podwodnego świata: cudowne rafy koralowe, zatopione statki, nieprzeliczone gatunki ryb (z 21.000 gatunków ryb tu można spotkać 4.000).

Przyjechałem więc znowu, by doskonalić się w umiejętności schodzenia na dno i wracania na powierzchnię, co w pracy duszpasterskiej zdarza się dość często.

Tu jednak miała być czysta przyjemność. I pewnie taka by była, gdyby nie propozycja zrobienia kolejnego kursu: Advanced. A to oznacza nie tylko nurkowanie, ale także uczenie się, zdawanie egzaminów pisemnych i praktycznych. Zamiast więc beztroskiego wypoczynku intensywnie się uczę. Nurkowanie bowiem podczas kursu – to zdobywanie przede wszystkim kolejnych umiejętności. W czasie nurkowania na orientację pod wodą, czyli wymagające nawigacji z użyciem kompasu, niewiele było okazji do podziwiania piękna podwodnego świata, bo trzeba było ciągle wykonywać ćwiczenia.

Dzisiaj, po ciszy podwodnego świata, pełnego majestatu i dostojności, zderzenie z powierzchnią, która pozostawiona na godzinę, zmieniła się w burzowy ocean, z wiatrem, dużymi falami i deszczem. Na szczęście nie było tak źle i mogliśmy jeszcze raz zanurkować. Jak miło było wtedy zanurzyć się w ciepłym ocenie, który dawał schronienie zarówno przed deszczem jak i wiatrem. Okazuje się, że nawet groźne żywioły, jeśli się jest wyposażonym odpowiednio, mogą przynieść ciszę i spokój. Zupełnie jak w życiu.

 

Fr Jay

Tags: ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak