dziecko w oczach rodzica

December 21, 2015 5:00 am

On zbawi, uniesie się weselem nad tobą, odnowi swą miłość, wzniesie okrzyk radości, jak w dniu uroczystego święta. (So 3, 18a)

Dzieci, gdy pojawiają się na świecie, nie oddzielają myśli rodziców na swój temat od siebie. Można powiedzieć, że otrzymują pierwszą w życiu wizytówkę, którą będą potem instyktownie nosić na sercu. Czytają jeszcze długo potem z reakcji rodzica – nie tylko słów, ale mimiki, gestów, postaw w rozmaitych sytuacjach – podstawowe informacje o sobie. Nic dziwnego, że to bardzo ważne, by ta informacja zwrotna była pozytywna i bardzo czytelna. Więc na pewno nie “znowu przeszkadzasz”, “trzeba cię naprawić”, “nie jesteś ważny/a”.

Pan Bóg daje krótką instrukcję takich reakcji na widok swojego dziecka: “unieść się weselem”, “odnowić swoją miłość” (najlepiej zresetować ją zaraz po każdej trudnej sytuacji), “wznieść okrzyk radości”, “świętować to, że jesteś”. Niech będzie to pierwsza reakcja na widok syna czy córki: kredyt darmowego “dobrze, że jesteś”. Kredyt odnawialny i bez odsetek.

Wszystko się zwróci w naturze światu, gdy dzieci wyrosną na zintegrowanych wewnętrznie, dobrych ludzi.

M

Tags: ,

Categorised in: Małgorzata Rybak