EKG

April 5, 2014 5:00 am

“Pan … bada sumienie i serce” (Jr 11, 20) “Zbadaj, zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei” (J 7, 53)

“Bóg jest dla mnie tarczą, co zbawia ludzi prostego serca” (Ps 7, 11)

Serce rzeki

Bóg bada i faryzeusz bada. Faryzeusz bada, żeby wydać sąd. Można chcieć usłyszeć czyjąś historię, jego wersję wydarzeń, poznać potrzeby i pragnienia. Ileż otwartych ogromnie pytań trzeba zadać, ile czasu zostawić na odpowiedź. Można też przesłuchać, wziąć w krzyżowy ogień pytań, by na koniec dowieść swoich racji. Można się nigdy nie otworzyć na prawdę drugiego, która bywa tak zaskakująco różna od mojej prawdy.

Jak bada Bóg? Bóg bada nie po to, by oskarżyć*. Byłby jak lekarz, co stwierdza szmery w sercu i mówi: “To twoja wina! Jak mogłeś? Jesteś beznadziejnym pacjentem.” Jeśli Bóg bada, przychodzi z lekarstwem i programem uzdrowienia. Im bardziej pokażemy wszystkie zakątki, tym bardziej będzie w stanie pomóc, bo nie narusza naszej wolności.

Prostota zadawania pytań, prośby o pomoc, uznania, z czym sobie nie radzę, pokazania własnego serca. Bogu, drugiemu człowiekowi. Zawsze jakieś ryzyko, ale czy On nie ryzykował?

M

*Pozostaję wdzięczna ks. Rafałowi Chruślińskiemu, IŚR, za to odkrycie. Autorowi fotografii  – za zawsze szeroko otwarte oczy.

Tags: , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak