gdyby Ciebie zabrakło

November 3, 2016 5:00 am

Odejścia nigdy nie są “spodziewane” i nigdy nie jesteśmy na nie gotowi, myślę paląc lampki na grobach. I na ogół nie mamy pojęcia, że rzeczy dzieją się po raz ostatni. Może zostać po nas w połowie wypita kawa, guzik do przyszycia, genialne pomysły w połowie realizacji, ale i zostawione pod łóżkiem kapcie, które miały ufnie czekać naszego powrotu. I choć ufamy, że Pan Bóg na odchodzenie najbliższych jakoś nas przygotuje, nie mamy przecież pewności, że ukochanej osoby nie zabraknie dzisiaj, jutro, za tydzień czy miesiąc. Tak jak auto, które przefrunęło w przedziwnym tańcu, zmiażdżone i wyrzucone daleko poza jezdnię, całkiem niedawno na naszej codziennej trasie. W porze, gdy po prostu wraca się do domu, z kierowcą, który już tego dnia na obiad nie wrócił.

Pisałam już o tym kilka razy, że kres życia to właśnie dobra perspektywa oglądania naszych różnic. Gdyby zabrakło Ciebie jutro – jakie drobiazgi, którymi się różniliśmy, stałyby się tymi upragnionymi znakami Twojej obecności? Czy to, co mnie wkurza nieraz tak bardzo (na przykład że wstawiasz pranie nieproszony o to i nie patrzysz, co jest na metkach moich ukochanych bluzek – i piorą się razem z Twoimi dżinsami…) – nie byłoby miejscem zionącej pustki, gdyby skończyło się wraz z Twoim ziemskim życiem? Czy naprawdę różnice mogą wygrać z tym, że to tak wspaniale, że jesteś i że jesteś obecny w moim życiu?

Czy możemy wypełnić czas, jaki nam został – może tydzień, może rok, a może jeszcze szczęśliwe trzy czy cztery dekady razem – na pokojowe świętowanie naszej odmienności? Na pełną poczucia humoru, ciepła i szacunku afirmację różnic?

Jak dziś mogę zareagować inaczej, kiedy łapię się na tym, że wydaje mi się, iż powinieneś myśleć i działać tak samo jak ja?

m

Tags:

Categorised in: Małgorzata Rybak