granice

September 5, 2014 11:35 am

“Zapewnia pokój twoim granicom” (Ps 147 B)

Nasze “granice” – skojarzone z “pokojem”. To one dają nam duchowo poczucie, że nie mieszkamy w namiocie, który każdy może przyjść i zdmuchnąć znad naszych głów, ale w murowanym domu. Wyznaczają je moje psychofizyczne możliwości, moje zdrowie, moje powołanie, moja godność. Granice sprawiają, że nie muszę dostosowywać się do cudzego tempa, do nierealistycznych życzeń, zbyt wygórowanych oczekiwań.

Bezpiecznie czują się w granicach nasze dzieci, znając rytuały kończenia i zaczynania dnia. Zbyt małe, by wyznaczyć je sobie samemu. Nawet jeśli reagują oporem, wiemy dobrze, że pozostawione bez granic od najmłodszych lat, narażone byłyby na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

Zarazem Jezus opowiada o tym, że stawianie granic nie wymaga od nas przemocy. Mamy prawo powiedzieć “nie” i podtrzymać je, nawet jeśli ktoś inny usłyszał w nim “być może tak”. “On jest bowiem naszym pokojem”, “obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur – wrogość”, “w sobie zadawszy śmierć wrogości” (Ef 2, 15-16) – i wiemy, ile Go to kosztowało.

Wrogość jest tam, gdzie nie ma granic. Można być bardzo uprzejmym, szalenie miłym, pozwalając tratować swoje granice, ale nasza godność w końcu się o nie upomni – niestety, jak wiemy, wówczas już z wielkim hukiem.

Dobrego wyznaczania granic 🙂

Mplus

Teksty czytań – z dzisiejszej jutrzni (II tydzień – okresu zwykłego; kto by pomyślał, patrząc na życie 🙂 )

Tags: , , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak