i inne zjawiska meteorologiczne

November 4, 2014 5:00 am

Skoro nasz szkocki Znajomy Ksiądz z Polski o pogodzie…

Zauważyłam, że jest tematem bardzo u nas w kraju lubianym, bo i zawsze można solidarnie na nią ponarzekać. Sama widzę, że mimo iż strefa umiarkowana, właściwie temperatury “do życia” tylko przez pewien czas wiosną i czasem w ciągu dnia wczesną jesienią. Jedna z wielu rzeczy, na które nie mamy wpływu. Jedna z rzeczy, które gdyby tylko od nas zależały, to… Wszystko byłoby inaczej.

“Nosimy ze sobą własną pogodę, i tę fizyczną, i społeczną”.* Możemy nad sobą zapalić słońce Bożej miłości, przychylnego spojrzenia na nas samych i na rzeczywistość. To nie znaczy, że nie cierpimy, nie zmagamy się z trudnościami, nie doświadczamy niesprawiedliwości. Wolność wyboru – to wolność reagowania na to, co na zewnątrz nas. Mogę rozmyślać całymi dniami nad tym, czego nie dostaję (myślenie nad tym nie sprawi, że dostanę), ale mogę skupić się na tym, czego brakuje ode mnie innym – bo to też jest prawdziwym oglądem sytuacji. Może czegoś im brakuje bardzo, a ja nie mam o tym pojęcia, bo widzę tylko własne potrzeby i deficyty. Może mimo doświadczanego wewnętrznie “ubóstwa”, mogę dać na przykład zrozumienie, którego sam tak poszukuję.

Mogę wznosić mury, albo przerzucać mosty. Mogę robić piekło albo niebo, jasno albo ciemno, słońce dobrych słów albo deszcz wyrzutów. A jak nie wyjdzie, mogę zacząć od nowa.

Mplus

Stephen Covey, “7 nawyków skutecznego działania”.

Tags: ,

Categorised in: Małgorzata Rybak