W poniedziałek 15 czewrca, w ślicznych pomieszczeniach zaprzyjaźnionej Fundacji Evangelium Vitae we Wrocławiu, miał miejsce historyczny moment – pierwsze spotkanie przedstawicieli FamilyCare Centers (czyli Centrów Troski o Rodzinę) Fundacji Pomoc Rodzinie.
Dlaczego tak ważne było to spotkanie? Powodów uzbierało się bardzo wiele. Programy odbywają się już w wielu miejscach na świecie i wszędzie tam są ludzie, którzy angażują się w ich prowadzenie i organizację. Wszędzie też zachodzi potrzeba troski o pary, które przeszły JA+TY=MY. Nawet jeśli już sam weekend rozwiązał jakiś poważny problem czy pomógł pokonać impas w relacji, doświadczenie pracy z Programami zapoczątkowanymi w 2008 roku pokazuje, że potrzeba wspierających środowisk, by możliwy był wzrost. Nie da się tego zapewnić bez pomysłu na to, co i kto dalej – dlatego zakładanie Centrów jest tak bardzo ważne.
Ważne też, bo działalność Fundacji poza granicami Polski wymaga wsparcia i uporządkowania, by odległość od źródeł nie działała na niekorzyść Programów, by nie doszło do zniekształcenia ich przesłania oraz by trenerzy mimo tej odległości mogli uczestniczyć w pełnym procesie szkolenia i certyfikacji, by poszukiwać i wspierać duszpasterzy, którzy mogliby kontynuować pracę z parami.
Kolejny istotny powód – by budować mosty, a nie ściany, pomiędzy Centrami. Tajemnicą poliszynela są już krążące w przyrodzie głosy, że “ks. Jarek powinien siedzieć w Polsce” (niektórzy nawet dodają, na czym 🙂 ) – i jakkolwiek chcielibyśmy bardzo “mieć” go więcej i bardziej dla siebie, spotkania takie jak to pokazują, że dar Programów jest uniwersalny i przeznaczony dla całego Kościoła powszechnego. Za każdym z miejsc, gdzie organizowany jest Program, stoją historie ludzi, którym odmienił on całkowicie życie i którzy chcą ten dar zanieść innym. Wszystkich nas łączy bardzo wiele i by to dzieło trwało – potrzebujemy siebie nawzajem rózwież “interkontynentalnie” wspierać.
Wreszcie sama Fundacja – przy takim zasięgu działania – potrzebuje silnej struktury, ujednoliconych i zrozumiałych zasad operowania oraz podziału obowiązków. To wszystko na tym spotkaniu próbowaliśmy opowiedzieć w naszych wystąpieniach. Ks. Jarosław i Agnieszka Rogalska, twórcy Programów, mówili o strukturze i strategii operowania Fundacji i Centrów, nasz tandem IT – Ania i Armin Soleccy – na temat roli brandingu w kreowaniu marki i środkowiska, ja – o misji trenera Programów, szkoleniu i certyfikacji oraz dojrzewaniu w tej roli. Ponieważ nie sposób o wszystkim napisać, będziemy do tego nowego otwarcia wracać w naszych postach.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni tym, którym udało się przybyć na to spotkanie z Łomianek, Wrocławia, Rybnika, Glasgow, Brukseli, Anglii, Meksyku i Kolumbii. Zabrakło w tym roku USA i Niemiec, ale mamy nadzieję, że to dopiero początek takich spotkań w trosce o lepsze jutro naszych rodzin.
Dziękujemy Wam wszystkim, w jakikolwiek sposób włączającym się w tę misję. Ciąg dlaszy z Bożą pomocą nastąpi 🙂
M
(1) Przywitani przez S. Ewę Jędrzejak, Prezes Fundacji Evangelium Vitae, gospodarza tego niezwykłego miejsca
(2) Rozpoczęliśmy Mszą Sw.
(3) (4) Struktura i strategia – ks. Jarosław Szymczak i niewidoczna na zdjęciu (tak samo jak ukryta w Programach 🙂 ) Agnieszka Rogalska, po prawej stronie – Znajoma Margaret Tłumacz 😉
(5) Uczestnicy spotkania: Ana Maria, Bogota (Kolumbia)
(7) Marychu i Juan Manuel, Meksyk
(8) Agnieszka i Jacek, Wrocław
(9) Ania i Armin, Glasgow; przed nimi Basia z niewidocznym na zdjęciu Michałem z Rybnika-Katowic
(10) Arek i Aneta z Brukseli
(11) Radek i Ania – reprezentowali Łomianki
(12) Mariedga i Ricardo, Venezuela – UK, przed nimi – Beatriz z niewidocznym na zdjęciu mężem Jose Luisem, Meksyk(13) W tyle – Agnieszka Przychodnia, obejmująca Biuro Polskie Fundacji
(14) Dzielenie się wrażeniami po wystąpieniach – przed podjęciem czekających nas działań
Zdjęcia: Beatriz Gonzalez
Categorised in: Fundacja Pomoc Rodzinie, Goście, Małgorzata Rybak