Independence Day – Święto Niepodległości

July 5, 2014 9:58 am

Narodowe święto Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej obchodzone od 4 lipca 1776. Wtedy to Kongres podpisał deklarację o niepodległości USA od Wielkiej Brytanii. Stąd też zwykle nazywane po prostu: “4th of July”. I tak sobie tego dnia składają życzenia: “Happy 4th of July”.

We the People

Dzień na świętowanie. Nawet Msza święta, którą dziś sprawowaliśmy w Kościele, miała swój własny formularz – właśnie na ten dzień.

Jak się to świętuje w Ameryce? Rodzinnie, przy posiłkach i w oczekiwaniu na wielkie fajerwerki zaraz po zapadnięciu zmroku. Choć i tu poszczególne stany mają swoje przepisy: w Chicago, Illinois, nie wolno w ogóle ich używać, w Iowa (sąsiedni stan z Nabraską, gdzie leży Omaha) – tylko petardy; nic, co leci do góry. Jeszcze niedawno w Omaha była tylko jedna dzielnica, gdzie można było kupić fajerwerki, choć odpalać je można wszędzie. Od trzech lat już można je kupić w całym mieście. Jest oczywiście miejsce, gdzie będzie uroczyste odpalenie fajerwerków, z utworzoną ze sztucznych ogni flagą USA na początku pokazu. Niestety trudno pokazać zdjęcia z fajerwerków. Robią wrażenie.

Amerykanie są bardzo przywiązani do swojego święta. Jest dla nich bardzo ważne i bardzo je pielęgnują. Mimo że nigdy wolności nie utracili, wiedzą, jak jest ważna.

Z pamięcią o Was

ks. Jarosław 

Tags:

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak