Konsekracja biskupia

December 21, 2014 5:00 am

Dziś w mojej Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej była szczególna uroczystość – konsekracja biskupa pomocniczego ks. prof. dr hab. Henryka Wejmana. Dla mnie szczególnie bliska, bo 30 lat temu posługiwałem jako diakon na Mszy św. prymicyjnej wtedy nowego Prezbitera. Dziś uczestniczyłem wraz z moim Braćmi ze Wspólnoty, ks. Wiesławem Jankowskim i ks. Krzysztofem Wolskim, w wyjątkowym wydarzeniu – w jego konsekracji biskupiej.

Katedra Szczecińska wypełniła się kapłanami i wiernymi. Przybyło wielu księży biskupów, wśród nich ostatni konsekrowany tutaj ks. biskup Stanisław Stefanek. Kiedy byliśmy razem seminarzystami, był wtedy naszym Rektorem. Potem naszym Dyrektorem w Instytucie Studiów nad Rodziną. Dziś, już jako Biskup Emeryt Diecezji Łomżyńskiej, witany był przez swoich byłych wychowanków wyjątkowo serdecznie.

Spotkanie z Braćmi w kapłaństwie jest zawsze szczególnie serdeczne, tym bardziej, że przez całe nasze kapłańskie lata widujemy się dość rzadko. Nasze posługiwanie w Łomiankach powoduje, że widujemy się zwykle tylko w Wielki Czwartek. Taka okazja jak dziś to święto wyjątkowe. Raz na 34 lata. 🙂

Konsekracja biskupa to teoretycznie święto Diecezji, ale w wymiarze powszechnym to wydarzenie wyjątkowe – otrzymaliśmy pasterza, którego zadanie, choć lokalne, to przecież zawsze w wymiarze duchowym ogarnia cały Kościół. Ks. Wejman wybrał jako swoje zawołanie biskupie “Servire Deo Misericordiae” – Służyć Bogu Miłosierdzia. Pokrywa się to z jego dotychczasową posługą i jako ojca duchownego kleryków i jako profesora teologii duchowości.

Towarzyszymy mu modlitwą i wypraszamy wszelkie łaski potrzebne na Jego posługiwanie. Każde powołanie jest skarbem w Kościele. I choć przyszłość Kościoła idzie przez rodzinę, potrzebujemy prowadzenia pasterzy. Dziś modlimy się, żeby jego posługiwanie było pełne Ducha Świętego i Bożego prowadzenia.

Z pamięcią o Was

ks. Jarosław

IMG_4203

Tags: ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak