mama na 3+

January 17, 2015 5:00 am

Usłyszałam niedawno, że wystarczy być “Mamą na 3+”. Zdziwiło mnie to ogromnie. Ale jest w rzeczy samej logiczne.

Mama na niedostateczny – to jakby brak mamy i tego, co sobą uosabia – ciepła, blikości, azylu. W zamian za to – jakieś odwrócenie ról, gdy dzieci martwić się muszą nie tylko same o siebie, ale i o nią, i uczą się ról zbyt dorosłych na ich kruche, dziecięce barki.

Mama na celujący – zjadła wszystkie rozumy. Jest tak doskonała, że sama chodzi jak w zegarku i stara się dopasować wszystkich do ideału, którym jak uważa, już jest. Nie bywa zmęczona. O nic nie pyta, ponieważ wszystko wie. Ile potrzebujesz witamin i snu, co jest dla ciebie najlepsze. Nie ma przestrzeni dialogu. Nie ma ciekawości, co masz do powiedzenia i co czujesz, gdy jesteś jeszcze dzieckiem. Nie ma błędów, za które można przepraszać i uczyć, że na tym polega także życie. Na nieustannym pojednaniu.

Może to “3+” to kwestia dojrzałości. Nauka radości z bycia “wystarczająco dobrymi” dziś przed parami na JA+TY=MY – i to w dwóch odsłonach: w Łomiankach i w Opolu, gdzie będzie debiutował ks. Krzysztof w roli prowadzącego, a nasza redkacyjna Dorota z Mężem Jarkiem podejmą się roli trenerów. I choć mężowie znowu przyprowadzą żony – choć częściej żony swoich mężów 🙂 – by ktoś im ich odczarował i naprawił, i przerobił na wersję celującą – dostaną do ręki narzędzia, które dadzą im wiele radości i spokoju.

Polecamy ten proces Waszej modlitwie.

Mplus ucząca się złotego środka 3+

Tags: , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak