Mary’s Meal

November 8, 2014 9:32 am

Przy okazji odwiedzin w Craig Lodge – miejscu, gdzie planujemy przyszłego lata Program 1 w Szkocji – mogłem odwiedzić bardzo ciekawą organizację: Mary’s Meal. Jest to międzynarodowy ruch, którego celem jest dostarczenie posiłku każdemu biednemu dziecku na świecie, zwłaszcza w tych rejonach świata, gdzie ubóstwo jest szczególnie uciążliwe. Posiłki wydawane są w szkołach. Jest to czasem jedyny sposób, żeby przyciągnąć dzieci do szkoły, które w innych okolicznościach nigdy by się tam nie znalazły z racji chronicznego ubóstwa.

Początkowo z Scottish International Relief, organizacji charytatywnej, która służyła w różnych krajach rozmaitą pomocą (dom dla dzieci ulicy, pomoc ubogim w Rumunii, w Afryce) stopniowo przerodziła się w organizaję, która skupiła się na pomocy dzieciom przez zmotywowanie ich do edukacji poprzez organizowanie posiłków dla dzieci uczących się. Jeden posiłek dziennie dla dziecko jest dostarczany każdego dnia dla blisko 950.000 dzieci dziennie.

Dlaczego o tym piszę? Bo organizacja ta pomaga w taki sposób, że nie tylko korzystają na tym dzieci, ale także wspiera lokalnych producentów, od których kupują posiłki i żywność, włącza w pomoc lokalne wspólnoty. Ale i co równie ważne – minimum 93 pensy z każdego funta idą na posiłki. Organizacja ta stara się wykonać co tylko się da z pomocą wolontariuszy, starając się, żeby każdy grosz poszedł na właściwy cel. I choć działają z takim rozmachem, ich siedziba jest nadzwyczaj skromna. W środku „budynku“ jest 5 biurek, przy każdym –  jedna osoba przy komputerze; kilka regałów z materiałami i serdeczne powitanie, gdy się tam pojawiłem.

IMG_3690 IMG_3692

Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej zachęcam do odwiedzin ich strony: http://www.marysmeals.org.uk/

Z modlitwą za Was

ks. Jarosław

Tags: ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak