Maska Zorro

May 2, 2016 5:00 am

“Nigdy nie atakuj w gniewie”, mówi Anthony Hopkins, stary mistrz szpady, do nieopierzonego złodziejaszka, granego przez Antonio Banderasa – świeżo upieczonego adepta sztuki walki, który kiedyś przejmie w pięknym stylu schedę Zorro na ziemi kalifornijskiej.

Bardzo we mnie zapada ta lekcja. To lekcja na temat szczytu siły wewnętrznej człowieka: opanowania siebie. Brak działania ma wszelkie pozory słabości – w przeciwieństwie do spektakularnego upustu negatywnych emocji. A jednak tutaj bierność jest większą pracą wewnętrzną niż akcja.

Samo opanowanie siebie nie znaczyłoby wiele, gdyby było tylko udowadnianiem sobie, że potrafię. Gdy dodamy do tego miłość, mamy łagodność. Łagodność to opanowanie siebie, ale po to, by Tobie nie zrobić krzywdy. To sposób, w jaki chronię Ciebie – w małżeństwie, jako rodzic, jako człowiek pozostający w rozmaitych relacjach społecznych – przed moim gniewem. Przed tym, by zadać Ci ból pochopnym, lecz niestety nieodwracalnym słowem czy gestem. Bo przecież gdy gniew minie i ja przeczekam moment krytyczny, mogę opowiedzieć o swoich potrzebach inaczej, w sposób, który nie będzie bolał.

W końcu w weekend majowy udaje się nam z mężem obejrzeć “Maskę Zorro” – choć planowaliśmy przez kilka dobrych lat i nie udawało się. Podczas projekcji płyta DVD zacinała się od połowy – dając (podobnie jak kolumbijskie korki we wczorajszym wpisie) dobry trening opanowania, cierpliwości i poczucia humoru, bez ustalania, czyja to wina (czy tego, kto kupił na allegro używaną płytę, czy tego, kto nie przypilnował Pawełka, gdy zaczął się nią bawić itd., itp.) I choć w bohaterom opanowanie było potrzebne, by dokonać zemsty na zimno, ze mną zostaje jako powtórka z Programu 1 – by wprowadzać pokój.

m

Tags: ,

Categorised in: Małgorzata Rybak