Matki Bożej Fatimskiej

May 13, 2015 1:13 pm

W roku 1917, gdy szalała I Wojna Światowa, Najświętsza Maria Panna objawiła się trójce pastuszków, dzieciom, w Fatimie w Portugalii. Powiedziała im, że wojna się skończy, ale jeśli ludzie się nie nawrócą, nadejdzie jeszcze gorsza wojna, a Rosja rozprzestrzeni błedną naukę po całym świecie, przysparzając kolejnych wojen, męczenników i prześladowań Kościoła. By temu zapobiec, poprosiła, by Ojciec Święty poświęcił Rosję Jej Niepokalanemu Sercu… *

To fragment z książki 33 Days to Morning Glory, która ma znaczący podtytuł: A Do-It-Yourself Retreat In Preparation for Marian Consecration. Rekolekcje “zrób to sam”, przygotowujące do oddania Matce Bożej (“zrób to sam” jest generalnie dobrze ugruntowaną tradycją Anglosasów). Prośbę Maryi zrealizował św. Jan Paweł II w 1984 roku, oddając Jej Sercu i Rosję, i cały świat. Najpierw wielokrotnie oddawał jej samego siebie, a gdy słucha się jego “totus Tuus”, jest to wyraz więzi tak serdecznej, tak głębokiej i osobistej, że w rzeczy samej ciarki chodzą po plecach. Dokładnie 34 lata temu, w dniu zamachu na jego życie, jak powiedział, “jenda ręka strzelała, ale inna prowadziła kulę”. Matka Boża była przy nim w tym samym oddaniu się jemu.

Po co oddanie Matce Bożej? Cóż, pierwszym, który to zrobił, był Bóg 🙂 Z całym zaufaniem w Jej łonie stał się człowiekiem. Teraz człowiek, biorąc Ją za Matkę, może stawać się w miłości bardziej podobny do Niego, bardziej z Jej pomocą – Jego dzieckiem. Moje krótkie doświadczenie oddania Matce Bożej (w 2013 roku) pokazuje, że w Jej rękach wszystko dzieje się szybciej, łatwiej i pewniej. Od spraw najbardziej przyziemnych, poprzez kłopoty w relacjach, konflikty, trudności wewnętrzne.

Matka, widząc przewracające sie dziecko, biegnie z pomocą. Tego właśnie można doświadczyć poprzez to oddanie.

M

*Fr. Michael Gaitley, 33 Days to Morning Glory, A Do-It-Yourself Retreat In Preparation for Marian Consecration. Ksiązkę polecam – napisana zyciowo i w stylu amerykańskiego poradnika. Szkoda, że nikt jej jeszcze nie przetłumaczył na język polski.

Tags: ,

Categorised in: Małgorzata Rybak