Msze św. w Guadalupe

May 8, 2013 5:00 am

To trochę jak nasza Częstochowa. To duży teren, na którym znajduje się cała historia Objawień Matki Bożej. Na szczycie wzgórza pierwsze miejsce Objawień, niżej kościół przy którym zamieszkał św. Juan Diego w maleńkiej pustelni. Pierwsza „bazylika” to dziś kościół, w którym jest nieustanne wystawienie Najświętszego Sakramentu w potężnej monstrancji (a obok kaplica poświęcona Miłosierdziu Bożemu i św. Faustynie), kościół ze studnią w środku, dalej ogromne baptysterium i wreszcie sama Bazylika, gdzie znajduje się Obraz Matki Bożej. Nie wspominając ogromnych sal na największe spotkania.

To, co przede wszystkim uderza, to ogromna liczba pielgrzymów. I rodziców z malutkimi dziećmi przynoszonymi do Matki Bożej, by jej podziękować i poprosić o opiekę.

Pod samym obrazem, żeby trochę „wymusić” przesuwanie się pielgrzymów jest kilka ruchomych „chodników,” dzięki którym pielgrzymi mogą znaleźć się bliżej obrazu.

Byłem tu w czasie pobytu 4 razy, czyli właściwie we wszystkie dni, kiedy nie było zajęć związanych z Programem. I uderzało to, że zawsze było bardzo dużo ludzi. Jest to miejsce niezwykle żywe. Jak się do tego dołączy meksykański temperament, wygląda to niezwykle. Trudno się dziwić, że bł. Jan Paweł II tak kochał to miejsce i że jest to miłość z wzajemnością. Obok potężnego pomnika tuż przy bazylice, w wielu miejscach, w wielu kościołach są obrazy Błogosławionego. Już nie wspomnę, że mój zdecydowanie niemeksykański wygląd, prowokujący pytania, skąd jestem, kończył się zwykle żywiołowym: Juan Pablo!

 Padre Jota

Bazylika w panoramie:

Bazylika w panoramie

 Ruchomy chodnik:ruchomy chodnik

Z Padre Chavezem, Postulatorem w procesie kanonizacyjnym św. Juana Diego. Dzięki zaproszeniu Padre Chaveza sprawowałem Mszę Św. przy ołtarzu głównym:Padre Chavez

Capilla del Cerrito (Chapel On The Hill):

U Matki Bożej

Cerrito Chapel

Cerrito Chapel 2

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak