nie używaj mnie

March 12, 2015 7:56 pm

Mamy na czołach wypisany znak Boga-Stówrcy: “Nie używaj mnie”. Nasz kod kreskowy, nasze wewnętrzne DNA. Kurczymy się cali i gaśniemy, gdy doświadczamy wykorzystania czy użycia w relacjach, w przyjaźni, w pracy. Cała nasza natura mówi nam, że to poniżej naszej godności. Używanie nas zostawia ślad w postaci głębokiego poczucia degradacji, wypalenia, nieszczęścia. Jedynym dobrem, jakie z takich doświadczeń płynie, może być większa wrażliwości na to, by nigdy nie traktować w podobny sposób innych ludzi.

Wojtyła dotarł do sedna naszej tożsamości i naszych wzajemnych odniesień, opisując normę personalistyczną: “Osoba jest takim dobrem, z którym nie godzi się używanie, które nie może być traktowane jako przedmiot użycia i w tej formie jako środek do celu.” I w formie pozytywnej: “Osoba jest takim dobrem, że właściwe i pełnowartościowe odniesienie do niej stanowi tylko miłość.”* Można nie wypowiedzieć o Panu Bogu przez całe życie ani słowa, ale idąc za tym drogowskazem przeżyć najbardziej spełnione, Boże życie. I to zapamiętano o świętym Papieżu: że jego wzrok wyrażał zawsze najgłębszą afirmację osoby, szacunek, skupienie, zainteresowanie – jak gdyby ten jeden człowiek był dla niego w danym momencie najbardziej wart czasu i uwagi. To owo spojrzenie na osobę czyniło rewolucję w ludziach różnych poglądów, którzy sie z nim spotykali.

Fantastycznie opowiadała nam o normie personalistycznej wczoraj Agnieszka Rogalska. Kolejne we Wrocławiu spotkanie z “Miłością i odpowiedzialnością” św. Karola Wojtyły pozowiliło nam zresztą nie tylko o tym rozmawiać, ale i w bardzo angażującym warsztacie tych treści na sobie doświadczyć. Z nich wypływają Programy i to tłumaczy, dlaczego ich przesłanie broni się samo: także, albo przede wszystkim, w rodzinie, każdy zasługuje na szacunek dla tego, kim i jaki jest, oraz na własną przestrzeń wolności. Pozostaje wielka wdzięczność za spotkania z ludźmi, którzy za Programami stoją: Wojtyłą, Agnieszką i Znajomym Księdzem z Polski.

M

*Św. Karol Wojtyła “Miłość i odpowiedzialność”

Categorised in: Małgorzata Rybak