Niepokalane Poczęcie

December 8, 2012 10:24 am

Normalne w naszej kulturze – świętować urodziny. Bo narodziny to ewidentny taki moment, że ktoś jest. A dzisiejsza uroczystość – to fajerwerki na cześć poczęcia. Początku człowieka, o którym pierwszy wie tylko Bóg. Dziś szczególnie – Początku Maryi.

Ten Jej początek wyróżnia się, bo jest tak pełen łaski, że zdejmuje z Niej ciężar grzechu: tę skłonność, która z naszego życia czyni walkę i nieraz doprowadza i nas, i innych do łez. Jednak pełnia łaski nie pozbawia Maryi człowieczeństwa. Bo “zmieszała się”, gdy przyszedł Anioł i zadawała pytania, a potem “z bólem serca” szukała swego Syna – i opowiedziała Mu o tym. Więc Ona potrafi człowiekowi towarzyszyć z pełnym zrozumieniem w codziennych zmartwieniach, pytaniach, radościach i rozczarowaniach.

Śląc dziś do Nieba najlepsze życzenia dla Niej, możemy być pewni, że uwadze Ojca Życia nie umyka żaden poczynający się człowiek. Dzisiejsze Słowo zapewnia: “wybrał nas przed założeniem świata” i “z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów” (Ef 1). Wybrał Ciebie, wybrał mnie. I nie odwołał. Wybrał także to Maleństwo, które kilka dni temu przyszło na świat tylko z jedną półkulą mózgu, i znajome siostry z wrocławskiej Fundacji szukały dla niego pomocy.

Wbrew wszelkim okolicznościom towarzyszącym, każdy początek to nieskończona miłość.

Małgosia

Tags: ,

Categorised in: Małgorzata Rybak