Nowy początek

May 16, 2016 12:14 pm

Zakończyliśmy Program 1: JA+TY=MY w Meksyku. Wolność od presji czasowej, jaką się tu przeżywa, na szczęście działa w dwie strony—można się trochę spóźnić na początku i można trochę opóźnić zakończenie. Nikt się tym nie denerwuje (no, może niezupełnie nikt 😉 ). Zamiast więc zakończyć wszystko o 17:00, skończyło się o 19. I to też tylko część oficjalna, bo pożegnaniom nie było końca. Czasem nawet i po kilka razy.

Po raz pierwszy przydarzyło się nam, że uczestnicy sami z siebie zorganizowali listę z numerami telefonów, żeby być w kontakcie. Byli tak przejęci Programem i pracą w swoich grupach, że już zaczęli planować spotkanie, żeby nie tracić ze sobą kontaktu. To jakaś niezwykła odpowiedź na nasze starania, żeby w każdym Centrum Troski o Rodzinę były regularne spotkania Przystani Małżeńskiej.

Czytam Słowo Boże, które jutro otworzą. U nas święto Matki Bożej, tu dzień powszedni. Ale Słowo, które jest w tej części świata, mówi o budowaniu nowego środowiska w oparciu nie o mądrość tego świata, który ma swoje pomysły na małżeństwo, ale w oparciu o tę mądrość, która pochodzi od niego: „Mądrość zaś [zstępująca] z góry jest przede wszystkim czysta, skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców…” (Jk 3, 17). Tak wygląda naturalne środowisko do tworzenia zdrowej rodziny. Ale i nie tylko rodziny, bo przecież w oparciu o takie właśnie wartości chcielibyśmy budować każdą międzyludzką wspólnotę.

Kończy się mój bardzo intensywny pobyt w Meksyku i podobnie kończy się kilkutygodniowa podróż „misyjna”. Posługa w Instytucie Papieża VI w Omaha, trzy Programy JA+TY=MY i dwa szkolenia dla naszych par trenerskich, że o wszystkich indywidualnych spotkaniach nie wspomnę. Jest za co dziękować. 🙂

W sposób szczególny dziękuję tym, którzy mi każdego dnia towarzyszą swoją modlitwą, stojąc za tym wszelkim dobrem, którego mogłem być świadkiem.

Z najserdeczniejszą modlitwą, którą mam nadzieję móc przekazać osobiście Matce Bożej w Jej sanktuarium jeszcze dziś. Jutro powrót. Do usłyszenia już z Polski.

Padre Jay

IMG_5210

 

Z Zespołem trenerskim

 

IMG_5219

 

Ks. Luis Alejandro Monroy López – współpracownik Programów w Meksyku – poprowadził wykład w Sesji 5.: Dialog i Komunikacja

 

IMG_9231

 

IMG_9229

IMG_9224

IMG_9222

IMG_9220

IMG_9219

IMG_9218

IMG_9217

IMG_9216

 

Tags: , ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak