okazja

August 30, 2013 5:00 am

“Pan tych miłuje, którzy zła nienawidzą, On strzeże życia swoich świętych, wyrywa ich z rąk grzeszników” (Ps 97, 10)

Ostatnie dni wakacji spędzamy z przyjaciółmi w pięknych polskich górach – Tatrach. Oprócz zachwytu nad tymiż górami, których zresztą nie widać, bo zakryte są prawie cały czas chmurami, musimy zapewnić sobie wyżywienie. Korzystamy więc z jednego z dyskontu, gdzie tuż przy samym wyjściu jest ostatnia kasa, a nie ma ochroniarza. Gdy płaciliśmy przy kasie, za nami ustawiło się trzech młodych mężczyzn. Kasjer nagle wstał i odszedł do innej kasy rozmienić pieniądze, zostawiając otwartą kasetkę. Jeden z mężczyzn za nami wręcz nie mógł się powstrzymać, nachylał się mocno nad taśmą. Kasetka jednak była za daleko. Drugi w tym czasie, widząc, że obserwujemy kasę, wyszedł z kolejki wraz z częścią towaru. Zawrócił jednak, gdy mu zwróciliśmy uwagę, że nie zapłacił za towar. Gdy po chwili kasjer wrócił z rozmienionymi pieniędzmi, koleżanka go zapewniła: “Ma pan dobrych i czujnych Aniołów Stróżów!”

Wychodząc ze sklepu zauważyłam, że mężczyzna, który chciał wynieść towar bez zapłaty, wyniósł go. Mijając mnie, słownie mnie zaatakował: “Dlaczego jest pani taka akuratna? Gdyby znalazła pani pieniądze, to czy oddałaby je?”
“Nie miałam jeszcze nigdy takiego dylematu” odpowiedziałam szybko, “ale w sklepie nie kradnę!”

Niestety, nie było nawet komu o tym powiedzieć.

No tak. Okazja czyni złodzieja, mówi stare polskie przysłowie. Jednakże możemy z niej nie skorzystać! Może nawet można w ten sposób komuś pomóc.

“Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny.” (Mt 25,13)
Tak mówi dziś Pan.

Dorota

Tags: , ,

Categorised in: Dorota