Owoce Ducha

October 5, 2016 5:00 am

Łagodność… pierwszy krok do wielu spraw: poszanowania drugiej osoby, zrozumienia współmałżonka, lepszych relacji z rodzicami, dziećmi, znajomymi itp. Jak to jednak często bywa, ten pierwszy krok bywa najtrudniejszy – bo przecież niby czemu to ja mam być ten łagodny? Żona pierwsza nie powinna? Albo jak być łagodnym, jeśli ten koleś w pracy ciągle robi mi na złość? Niby dlaczego mam być łagodny wobec rodziców czy teściów, którzy chcą nam układać życie według ich planu, który niekoniecznie zgadza się z naszym?

Odpowiedź jest bardzo prosta: nie dlatego, że tak mówi ks. Jarek, nawet nie dlatego, że dzięki łagodności łatwiej się dogadać z żoną/mężem (a to naprawdę działa!), ale dlatego, że Jezus taki był. A łagodność to jeden z owoców Ducha, wymienionych przez św. Pawła.

Jeśli już jesteśmy przy św. Pawle, – na pewno każdy zna jego Hymn o miłości (1 Kor, 13). Jest pewna genialna metoda oparta właśnie na tym fragmencie Pisma Świętego, dzięki której każdy może sprawdzić poziom m.in. swojej łagodności. Wystarczy przy lekturze podmienić słowo „miłość” na swoje imię.

Polecam szczególnie czytanie na głos.

Łukasz

Tags:

Categorised in: Łukasz Czechyra