pamięć wybiórcza

June 10, 2013 5:00 am

Jak bowiem obfitują w nas cierpienia Chrystusa, tak też wielkiej doznajemy przez Chrystusa pociechy. (2 Kor 1,5)

Czytelniku, jeśli zawsze widzisz szklankę do połowy pełną, cieszymy się wraz z Tobą i wiedz, że świat bardzo potrzebuje takich ludzi!!! Jeśli jednak nie znajdujesz się w tej grupie mniejszościowej, zostań z nami przez kilka najbliższych linijek.

Nawet w bardzo trudnych doświadczeniach Pan daje Ci powody do radości i tak wiele dowodów swojej opieki. Posyła Aniołów, często w ludzkiej postaci, którzy na przykład powiedzą Ci przez telefon: “Gdzie jesteś, w sklepie? Jest tam jakieś lustro? To podejdź do niego. Co widzisz? Uśmiech? Widzisz, jakie to proste.”

A jednak wśród rozmaitych schorzeń pamięci, poza całkowitą amnezją, bardzo groźna jest pamięć wybiórcza. Z całego dnia wybiera na przykład to, że obiad wyszedł za późno. Choć przecież można dziękować, że był i wszyscyśmy się szczęśliwie spotkali przy stole (dopiero choroba lub wyjazd uświadamia, że to też nie jest całkiem oczywiste).

Naturalnie nie należy banalizować cierpienia, któremu trzeba przychodzić z pomocą, i problemów, które należy rozwiązywać. Ale zwykła pogoda ducha zbliża nas do Bożego oglądu spraw. Życie najbardziej pogodnych ludzi, jakich znam, nie było usłane różami, ale potrafili oni każdy punkt dnia podsumować in plus. Zobaczyć to, co się udało. I w podobny sposób doceniać najmniejsze nawet zasługi innych.

M

Tags: , , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak