pan od muzyki

April 20, 2016 5:00 am

To film z 2004 roku. Bardzo go lubimy i po latach do niego wróciliśmy. Na kompletne odludzie, do szkoły dla chłopców sprawiających problemy wychowawcze (jakaś odmiana wczesnopowojennego poprawczaka we Francji) przyjeżdża niemłody już nauczyciel muzyki, by objąć prowadzenie jednej z klas. W szkole panuje narzucona przez dyrektora metoda: “akcja-reakcja”. W skrócie polega ona na zwalczaniu agresji i przemocy tymi samymi sposobami. Im więc gorsze i groźniejsze wybryki uczniów, tym bardziej radykalne i błyskawiczne kary. Nietrudno się domyślić, że spirala się nakręca.

Pan Clément Mathieu spada w ten świat jak z księżyca i wnosi coś zupełnie innego – pytanie przed karaniem, motywowanie przed gniewem i towarzyszenie przed odrzuceniem. Właściwie można powiedzieć, że realizuje “personalistyczny program wychowawczy” – ten, który radykalnie proponują Programy naszej Fundacji.

Zobaczcie sami. 🙂 Poniżej zwiastun, a film można w całości obejrzeć na YT z polskim lektorem (tytuł filmu: “Pan od muzyki”).

m

Tags: ,

Categorised in: Małgorzata Rybak