Papież Franciszek o ojcostwie

February 6, 2015 7:54 am

Od dwóch dni jestem pod ogromnym wrażeniem środowej katechezy papieża Franciszka. Zachęcam wszystkich do przeczytania całości, a poniżej jej fragmenty. Zachęcam także do otoczenia modlitwą w piątek, sobotę i niedzielę kolejnej zagranicznej edycji Programu 1: JA+TY=MY.

Andrzej O.

“(…) Zatem najbardziej konieczne jest to, aby ojciec był obecny w rodzinie. Aby był bliski małżonki, żeby dzielili wszystko – radości i smutki, nadzieje i trudy. Oraz aby był blisko dzieci w ich rozwoju: kiedy się bawią i kiedy się angażują, kiedy są beztroskie i kiedy przeżywają troski, kiedy mówią i kiedy milczą, kiedy mają odwagę i kiedy sie boją, kiedy uczynią błędny krok i kiedy odnajdują drogę. Ojciec obecny zawsze. Kiedy mówimy obecny, nie znaczy to “kontroler”, bo ojcowie nazbyt kontrolujący przekreślają dzieci, nie pozwalają im wzrastać.

(…) Dobry ojciec potrafi oczekiwać i potrafi przebaczać z głębi serca. Oczywiście, potrafi też stanowczo korygować: nie jestem ojcem słabym, uległym sentymentalnym. Ojciec potrafiący korygować nie poniżając jest tym samym, który potrafi chronić nie szczędząc siebie.

(…) Jeśli istnieje więc ktoś, kto może dogłębnie wyjaśnić modlitwę “Ojcze nasz”, jakiej nauczył nas Jezus, to jest nim właśnie ten, kto osobiście żyje swoim ojcostwem. Bez łaski, pochodzącej od Ojca, który jest w niebie, ojcowie tracą odwagę i porzucają pole. Ale dzieci potrzebują takiego ojca, który na nich oczekuje, gdy powracają ze swoich niepowodzeń. Zrobią wszystko, aby się do tego nie przyznać, aby tego nie okazywać, ale tego potrzebują; a jeśli go nie znajdą, to otwierają się w nich rany trudne do zagojenia (…)”.

Papież Franciszek

Tags: ,

Categorised in: Andrzej O., Goście