Piąty dzień Oktawy

December 29, 2014 5:00 am

Kościół umie się radować wydarzeniami. Sam wymyślił oktawy – przeżywanie przez osiem dni jednego wydarzenia. Ma jeszcze nowenny (9 dni przed wydarzeniem) i tridua (trzy dni przed), różne kategorie świętowania: wspomnienia dowolne, obowiązkowe, święta i uroczystości. Mamy nie tylko nazwy na te różne kategorie wydarzeń, ale też i określone praktyki.

W Oktawie Bożego Narodzenia każdy dzień może mieć swojego bohatera (św. Szczepan, św. Jan czy św. Tomasz Becket), ale Nieszpory każdego dnia przeżywają to samo wydarzenie – Narodzenie Pana Jezusa. Nie pędzimy od wydarzenia do wydarzenia, budując swój świat na pokonywaniu kolejnych, ale troszczymy się o łaskę kontemplacji, zadomowienia w świecie nadprzyrodzonym, gdzie główna treść się nie zmienia (niepojęta miłość Pana Boga do każdego z nas), a jedynie zmienia się sposób objawiania tej miłości (inny w Adwencie, inny w Wielkim Poście; inny w Bożym Narodzeniu i inny w czasie Wielkiejnocy).

Potrzebny jest nam czas na zatrzymanie się w Misterium. Pozwolnie, danie sobie czasu na jego przenikanie do naszego życia. Oczywiście, że wartość ma każda sekunda oddana Panu Bogu i każdy, choćby najkrótszy akt strzelisty (krótkie zawołanie do Niego z miłością, jak „Jezu, ufam Tobie!“), ale kiedy niespiesznie „zadamawiam“ się w Jego miłości, trwam przy Nim sercem, to z tego pełnego miłości obcowania rodzi się we mnie Jego świat: świat Jego uczuć, pragnień, myśli, Jego troski o drugiego człowieka i Jego pragnienie bycia z każdym z nas tak blisko, jak się tylko da.

Mimo tego, że „czas na goni“, że „trzeba dotrzymać terminów“, że zaraz „koniec roku“ i jeszcze trzeba to czy tamto, tak naprawdę mamy czas, żeby się radować Bożą obecnością w naszym życiu. Dziecię nam się narodziło, Zbawiciel świata. Dlatego możemy śpiewać przez cały okres: “Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem, wesoła nowina…”

Z pamięcią o Was, w ostatni dzień przed udaniem się do Pustelni, by być tylko z Nim (choć także dla Was i z myślą o Was) przez dwa tygodnie. Ale o tym słówko jeszcze jutro. 🙂

Z błogosławieństwem dla wszystkich naszych Drogich i Kochanych Czytelniczek i Czytelników

Ks. Jarosław

Tags: , ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak