Piękne życie

April 10, 2015 5:00 am

“Życie jest piękne, tylko trzeba pięknie żyć”

Te słowa bardzo często powtarzał ks. Andrzej Kwaśnik, tragicznie zmarły w drodze do Katynia proboszcz parafii św. Tadeusza Apostoła w Warszawie na Sadybie, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, kapelan warszawskich Oddziałów Prewencji Policji.

Księdza Andrzeja przez prawie dwa lata spotykałem w każdą niedzielę, czasem w tygodniu. Dla każdego miał czas, uśmiech, dobre słowo. Ożywił bardzo parafię – wszyscy staliśmy się sobie bliżsi, zaczęliśmy tworzyć jedną, wielką parafialną rodzinę. W ostatnim roku jego proboszczowania przeprowadziłem się z rodziną na prawy brzeg Wisły, ale serdeczne więzy pozostały. Jego ostatnim prezentem i – jak się okazało – testamentem dla parafii była kaplica adoracji Najswiętszego Sakramentu, którą urządził z okazji jubileuszu 60-lecia parafii.

Dlaczego o tym piszę teraz, w oktawie Wielkiej Nocy? Bo wtedy, pięć lat temu, 10 kwietnia też wypadł w wielkanocnej oktawie. Wtedy była to sobota, wigilia święta Miłosierdzia Bożego. Wyobrażam sobie, że każdego z 96 uczestników tragicznego lotu Pan zawołał po imieniu: Leszku, Mario, Ryszardzie, Andrzeju, Zdzisławie, Krzysztofie…

Zachęcam do ponownego przeczytania wtorkowego wpisu Małgosi. “Tracenie – boli, a On w ten ból przyszedł z pomocą”. Oni tracili życie. “Wpuszczali Go w miejsca najbardziej osobiste” – i usłyszeli z czułością wypowiedziane swoje imiona… Tych imion na ziemi tak bardzo brakuje, po ludzku tak bardzo są potrzebni. Ale wezwał ich Pan. Być może każdy z nich mówi do mnie, do nas: noli me tangere, nie zatrzymuj mnie…? Czas paschalny daje inną perspektywę tego wydarzenia.

Ksiądz Andrzej Kwaśnik miał piękne życie – i pięknie żył. Doczesne jego szczątki złożono w Świątyni Opatrzności Bożej – w Panteonie Wielkich Polaków.
Jego dzieło żyje w nas, w tych, których prowadził do Pana. Był nauczycielem, ale także towarzyszem i świadkiem. Dziękuję Panu Bogu za Niego, za Jego życie, za tragiczną śmierć…

Ten, którego kochają – zostanie zbawiony (J.Twardowski)

Andrzej O.

IMG_20150409_081010

Tags: ,

Categorised in: Andrzej O.