piłka

March 3, 2015 5:00 am

Jak czasochłonne jest malowanie  obrazów przekonałam się nie na własnej skórze, ale dzięki dzieciom. Od jakiegoś czasu uczęszczają na zajęcia do pracowni malarskiej w naszej parafii, gdzie zdobywają kunszt malarski. Sami szukają inspiracji i motywów swoich „dzieł” i nie wiem dokładnie, co się takiego dzieje podczas tych godzin, ale pomimo wysiłku, później pory, idą na te zajęcia bardzo chętnie i wracają podekscytowane, spełnione i zadowolone. Bywa, że takie ich dzieło powstaje przez kilka tygodni, bo farby olejne są wymagające – długo schną, a czasami trzeba poczekać, żeby nałożyć kolejną warstwę, więc cierpliwość jest bardzo wskazana i chyba najbardziej ćwiczona.

Pamiętam dobrze ten okres, gdy sama pobierałam nauki w stosownych placówkach, i nierzadko potrzebowałam cierpliwości, wytrwałości, determinacji w pokonywaniu kolejnych etapów, lecz będąc dorosłą, był czas, że sama sobie narzuciłam zakaz na naukę, bo przecież przez tyle lat, to już powinnam była wszystkiego zdążyć się nauczyć. A to nic bardziej mylnego, bo właśnie, będąc żoną, mamą powinnam wykazywać się największą mądrością życiową, a jej czasami brakowało. Te znaczące braki tuszowałam więc pobłażliwością, ale przynosiło to efekt raczej chwilowy i nie dawało rozwiązań.

Doszkalam się więc – głównie podczas Programów. Mogąc towarzyszyć wraz z Mężem małżeństwom podczas warsztatów na Programach, ciągle po nich wdrażam jakieś nowe treści do życia, do naszego małżeństwa. Już widzę to, że nasze małżeństwo to wielkie dzieło, które malujemy wspólnie z Mężem, które wymaga cierpliwości, delikatności, subtelności. Które tworzy się latami i od nas zależy, jaki będzie jego motyw, jakie będzie miało barwy, jaką ramę.

Na wystawie w naszym domu pojawiło się właśnie wymowne dzieło naszego syna, prawie sześciolatka. To piłka – niezwykła zabawka, nieprawdaż? Dla niego symbol szczęśliwego dzieciństwa, a dla mnie dzieciństwa i małżeństwa.

Kto był na Programie Ja+Ty=My, ten wie, dlaczego małżeństwa, a kto nie wie, może się sam przekonać. Bo kolejny Program już wkrótce 🙂

Dorota

 

zdjęcie(17)

Tags:

Categorised in: Dorota