Piñates

December 22, 2013 5:21 pm

To część Adwentu dla dzieci. Piñates to wiszące jakby gwiazdy. Powinny mieć siedem ramion, ze względu na to, że są obrazem siedmiu grzechów głównych. Wnętrze jest wypełnione tradycyjnie owocami.

pin2

IMG_0185IMG_0186

Zwykle są bardzo kolorowe, bo takim jawi się grzech, który kusi swoim pozornym pięknem. Gdy się go zniszczy, dopiero wtedy pojawiają się owoce łaski. Dopóki grzech nie zostanie zniszczony, dopóty nie możemy korzystać z owoców Zbawienia. Piñates wiesza się na linie, którą operuje się tak, żeby utrudnić zniszczenie piñates. Dzieci ustawiają się w kolejce i otrzymują kij, którym uderzają pińates. Towarzyszy temu śpiew, który wyraża mniej więcej taką treść (licentia poetica własna): “uderzaj, uderzaj, uderzaj, bądź precyzyjny, bo jak utracisz skupienie, utracisz drogę, którą masz podążać. Jeden, dwa, trzy, koniec twojej kolejki”.

 

pin3Każde naruszenie nagradzane jest oklaskami, a gdy tylko uda się zniszczyć piñates, wysypują się owoce, do zbierania których wszyscy się rzucają.

 

pin1Nie wiem, jak to wygląda w innych miejscach, u nas przygotowane były trzy. Wystarczyło prawie dla wszystkich dzieci.

Na zakończenie na wszystkich czekał gorący napój z owoców i kawałkami trzciny cukrowej do ssania. Potem jeszcze były tacos. I rozmowy, rozmowy, rozmowy. Przez całą nowennę zbierają się parafianie z dziećmi, by walczyć z grzechem. Ciekawy pomysł.

Pozdrawiając najserdeczniej – i zawsze z modlitwą,

Padre J.

Tags: ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak