po co jest małżeństwo

June 15, 2013 5:00 am

Wybrałam się do kina na film “Uciekinier” (Mud, 2013). Trochę przypadkowo, bo gdybym wiedziała wcześniej, jak trudne to kino, może poczekałabym na najnowszego “Star Treka.” Trudne, bo z perspektywy 14-letniego dziecka oglądamy świat, w którym dorośli nie zdają egzaminu z najprostszych spraw.

I tak, gdy ojciec oznajmia chłopcu, że będą się z matką rozwodzić, ten odpowiada: “Ale małżeństwo jest po to, by się wzajemnie kochać i wspierać”. “Teraz to nie jest już takie oczywiste”, mówi ojciec. Brzmi to zupełnie jak deklaracja bankructwa, która dla chłopca oznacza osobisty koniec świata.

I kilka innych znamiennych scen. Na przykład gdy ojciec i matka usiłują udowodnić synowi, które z nich jest gorsze i bardziej winne. I nie widzą, że jego to zupełnie nie obchodzi, bo dla niego porządek świata leży w gruzach, gdy przestają mówić jednym głosem. Albo gdy zamknięci w swoich problemach – nie mają czasu o nic zapytać, pociągnąć rozmowy z własnym synem dalej niż poza zdawkowe: “czy chcesz coś zjeść?” i “skąd to podbite oko?”

Tak wiele zależy od nas, dorosłych, rodziców – jakkolwiek “niekompetentni” byśmy się w tej roli czasami nie czuli. I nie pojedynczo od każdego z nas, ale od tego, co stworzymy razem.

M

Tags: , , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak