pocztówka z Indii

March 13, 2012 6:30 am

Hinduski poeta Kabir (1440-1518) mówi w wierszu, że często mamy nadzieję w którymś momencie spotkać Boga. Jak mało jednak pamiętamy o tym, że ten moment dokonuje się przy boku osoby, która jest obok nas! Ileż prawdy jest w stwierdzeniu, że często szukamy Boga, ale nieczęsto mamy świadomość tego, że mieszka w każdej osobie, którą spotykamy! “Czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego?” (1 Kor 6, 19-20)


Cieszę się, że zanim przeprowadziłem się do Chennai, gdzie mieszkam teraz, całe życie spędziłem w Kalkucie.

Miałem sposobność odwiedzić Wrocław i bardzo podobało mi się i miasto, i ludzie. Gdy ludzie w Polsce pytali mnie, skąd dokładnie przyjechałem, niemalże nikt nie słyszał o Chennai! Niektórzy nie znali nawet New Dehli, które jest dla Indii tym, czym Warszawa dla Polski. Zachwycało mnie jednak, że wszyscy słyszeli o Kalkucie. Oczywiście głównie z powodu Matki Teresy – wspaniałej zakonnicy, która poświęciła swoje życie Jezusowi, którego widziała w każdym człowieku! „Każdy z nich to Jezus w przebraniu” – tak mówiła o ubogich i pogardzanych, którym niosła światło.

Jako młody chłopak miałem okazję spotkać ją kilka razy. Zachowałem w pamięci moment, gdy po raz pierwszy ujrzałem tę świętą siostrę. Siedziała na podłodze w kąciku kaplicy Misjonarek Miłości. Z ulicy dobiegał szum – klaksony aut, hałas przejeżdżających tramwajów, rzężenie uruchamianych ponownie silników. Ona jednak była pogrążona w modlitwie. Dziś w miejscu, gdzie siadywała, znajduje się jej figura.

Kończę tymi kilkoma myślami: oby udało się nam widzieć Boga w każdym, kogo spotkamy w tym tygodniu i podjąć dialog z Bogiem właśnie w tym danym nam momencie spotkania. Dobrego tygodnia!

Joseph

Tags:

Categorised in: Goście