poddaj się!

July 7, 2015 5:00 am

Redakcyjny kolega Andrzej O. dowcipkuje, że dobrze, iż to nie my zajmowaliśmy pokój, z którego wystrzelona została torpeda. Żarty żartami, ale jako U-boot mam także wielkie sukcesy. Dlatego też łatwo mi przychodzi czuć z tą nieszczęsną sąsiadką. Wiadomo, że torpeda to często jedyna podręczna próba samoobrony, gdy trudno kobiecie nawet spróbować dojść do źródła problemu i obciążających emocji. I są to uczucia dalekie od złości, która przychodzi jako ostatnia siostra, z ostatnią posługą wystrzelenia świata w kosmos.

Zanim przyjdzie złość, może być strach, zagubienie, bezsilność, zawstydzenie i cała paleta innych przykrych doznań. Może zanim padło “chciałam jechać nad morze, a nie w góry!!!”, pełzające niemowlę zjadło z podłogi znalezione tam resztki jedzenia (i mama bała się, że maluch sie rozchoruje, bo pamięta na przykładzie starszych dzieci, że biegunka w niemowlęctwie równa sie szpital) albo ktoś dnia poprzedniego krzywo spojrzał na rozrabiającego bąbla na stołówce (czy nawet skomentował jego zachowanie).

Wielka to umiejętność i bardzo w relacjach społecznych potrzebna: bycie saperem. Skupienie się na autorze komunikatu, nie zaś na tym, co mówi, gdy torpeduje. “Jesteś chyba bardzo zdenerwowana”, “musi ci być trudno w pokoju hotelowym razem z małym dzieckiem”, “widzę, że wykańczające są dla ciebie te wczesne pobudki na urlopie”. Tak mogłaby się potoczyć dalej rozmowa za ścianą. Na ogół efektem byłobu szybkie zażegnanie konfliktu: “Tak, masz rację, jest to dla mnie trudne”. “Może wypijemy dziś po południu kawę na balkonie, gdy mały zaśnie, i będziemy mieć czas tylko dla siebie”. Na ogół jednak w życiu następuje po tym: “Czyś ty zwariowała!” lub “Ciebie nikt nie zadowoli, choćby człowiek stanął na rzęsach”. Koniec komunikacji.

Córka wycina z książki kupionej na karpackim deptaku takie oto zdjęcie – i myślę, że to świetna wskazówka, jak rozminować dobrze uzbrojony torpedowiec. Miłość wszystko zwycięża.

IMG_0109

 

M

Tags: , , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak