Pożegnanie z oceanem,

August 8, 2012 12:01 am

czyli ostatnie dwa zanurkowania z samego rana. To pierwsze bardzo pobożne, bo połączone z odwiedzinami Pana Jezusa, którego statua została postawiona przy jednej z piękniejszych raf koralowych w Key Largo. Zainteresowanych odsyłam do strony.

Ponieważ tym razem byłem sam bez kolegów z kursu, więc musiałem sobie znaleźć buddy’ego, z którym mógłbym razem zanurkować. W podobnej sytuacji był inny nurek, więc się szybko sparowaliśmy. Zaczęliśmy od odwiedzin Pana Jezusa, a potem popłynęliśmy podziwiać życie na rafie.

Tym razem udało mi się po raz pierwszy zobaczyć pod wodą żółwia. Niesamowicie było patrzeć na grację i szybkość, z jaką to stworzenie porusza się pod wodą, zwłaszcza gdy się pamięta jego przysłowiowe tempo. Towarzyszyliśmy mu przez jakiś czas, ale szybko zostaliśmy w tyle. Potem – jak zawsze niesamowite spotkanie z rekinem, który pozwolił nam podpłynąć całkiem blisko, w przeciwieństwie do barrakudy – ona dała nam wyraźnie znak, że naruszamy jej strefę komfortu. Jakiś czas pływaliśmy także otoczeni przez całe ławice ryb, wyraźnie czując, że choć ewidentnie jesteśmy tu kimś obcym, to jednak tolerowanym.

To było piękne pożegnanie.

Ale ciekawe było także doświadczenie tego, jak zmieniamy się także my, uczestnicy tej wyprawy. Gdy wsiadaliśmy na łódź pozdrawialiśmy się tak, jak to Amerykanie mają w zwyczaju. Widzieliśmy, że jesteśmy w mniejszych lub większych grupkach. Zupełnie inaczej wyglądaliśmy po zakończeniu nurkowania. Wszyscy wymieniali się informacjami, pełni emocji, co udało im się zobaczyć, z głosami prawdziwej nurkowej zazdrości, że myśmy widzieli i rekina i żółwia, a oni nie. Podeszli też podziękować nurkowie, którzy nie mogli odnaleźć statuy Pana Jezusa i zostali przez nas podprowadzeni; trudno, żeby ksiądz nie był sobą i pod wodą.

Pasje łączą, wspólne doświadczenia i przeżycia są istotne dla naszej jedności. Potrzebne nam są wspólne orbity. Teraz czas wakacji. Warto zrobić coś razem. Tylko mąż i żona. Tak dla siebie. Dla większej jedności.

z pamięcią o Was

xj

Tags: , , ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak