Pracownicy duszpasterstwa rodzin

March 9, 2015 8:28 am

Na zaproszenie ks. dr Dominika Koperskiego, Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin, przez ostatni weekend miałem okazję spotkać się z małżeństwami, które angażują się w duszpasterstwo rodzin w Archidiecezji Warszawskiej. Przyjechało kilkanaście par, o różnym stażu małżeńskim, z różnych ruchów, różnych zawodów, które połączyła pasja dzielenia się z innymi swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami. Choć głównie pracownikami są kobiety, to na to spotkanie przybyły razem ze swoimi mężami. Ci na co dzień troszczą się o utrzymanie swoich rodzin, ale gdzie tylko mogą i jak tylko mogą, są wsparciem i pomocą dla swoich żon w ich zaangażowaniu.

Szczególnie radosne były spotkania z naszymi absolwentami, których miałem – czasem przed bardzo wielu laty – okazję uczyć. Jak bardzo cieszy, że wiedza uzyskana w czasie studiów na Wydziale Studiów nad Rodziną jest wykorzystywana nie tylko w ich życiu osobistym, ale i zawodowym. Nie obyło się oczywiście bez wycieczek do bł. Pawła VI i jego cudownej encykliki „Humanae vitae” oraz do „Miłości i odpowiedzialności” św. Jana Pawła II/Karola Wojtyły. Niektórzy do dziś pamiętają nie tylko wykłady, ale i egzaminy. 🙂

Z ogromnym szacunkiem przysłuchiwałem się rozmowom, dyskusjom i naradom, pełnym troski o szukanie nowych form i sposobów docierania do nie tylko narzeczonych, ale i małżeństw, które trafiają do prowadzonych przez nich ośrodków.

Wielu podkreślało ogromną potrzebę towarzyszenia małżonkom, rozumianą bardziej jako profilaktykę, aniżeli interwencję spowodowaną kryzysem. Ile naszych par, które przeszło przez Programy, mogłoby to potwierdzić. Wypracowywanie nowych kompetencji, nowych zachowań czy nowych rytuałów pozwala troszczyć się o małżeństwo bez niepotrzebnych konfliktów. I choć wymaga to czasu i zdecydowanej pracy, korzyści są nie do przecenienia.

Przed nami kolejny tydzień Wielkiego Postu. Czasu, który już się  nie powtórzy i już zbliża się do półmetka. Mamy szansę wykorzystać go najlepiej, jak potrafimy, dla dobra swoich małżeństw i rodzin.

Z pamięcią serdeczną

Ks. Jarosław

Tags: , ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak