Program "sześciu kroków"

September 12, 2016 5:00 am

Piszę te słowa, kiedy jeszcze dochodzą głosy z wielu sal, w których odbył się Program JA+TY=MY. Zajęliśmy każdą wolną przestrzeń naszego Instytutu, a godziny małżeńskie zajęły także całą przestrzeń wokół: wszystkie altanki, ławeczki czy nawet trawniki. Pomieścić 6 grup i zorganizować wszystkie kawiarenki i miejsca na dialog małżeński, dostarczyć posiłki do wszystkich grup było prawdziwym wyzwaniem. Ale wszyscy wiemy, że warto.

Z jaką radością obserwowałem pary, które prowadziły ze sobą dialog, mężów, którzy pospiesznie wychodzili tylko po to, żeby przynieść kubek kawy i trochę słodyczy i natychmiast wracali, żeby nie utracić ani chwili na rozmowę. Wszyscy wiemy, jak ważny jest dialog w rodzinie i czasem jesteśmy przekonani, że przecież ciągle ze sobą rozmawiamy – ale do prawdziwego dialogu dochodzi wówczas, gdy zapewnimy mu okoliczności i to na Programie się udaje.

Takie okazje pokazują, ze dialog, choć stanowi codzienny element małżeńskiej codzienności, jest czymś, co trzeba przeżywać odświętnie, jako moment celebracji małżeńskiej jedności, a nie coś prozaicznego. Łatwiej oczywiście zrobić to „na wyjeździe”, ale za to potem spokojniej wraca do domu i staje się pięknym elementem małżeńskiego życia. Podobnie jak “sześć kroków” z JA+TY=MY, które – wprowadzone do domu – mogą go niezwykle ubogacić.

Choć nasz Instytut nie jest wielki, trzeba się sporo nachodzić, żeby przejść wszystkie sale. No i mnóstwo schodów. Ale w tym roku ich pokonywanie było o wiele przyjemniejsze. A to za sprawą drobnego pomysłu Tosi i Jacka. 🙂

Dziękuję wszystkim parom trenerskim za zaangażowanie i wysiłek. I wszystkim, którzy zajęli się troską o spokojny przebieg wszystkich zajęć. I wam, Kochani, za pamięć w modlitwie. Następny Program JA+TY=MY za dwa tygodnie we Wrocławiu.

Z pamięcią o wszystkich

ks. Jarosław Szymczak

IMG_0851

IMG_0854

 

IMG_0856

IMG_0855

Tags: ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak