przymus szampańskiej zabawy

December 31, 2014 5:04 am

W komercyjnych rozgłośniach radiowych Sylwester to przymus szampańskiej zabawy. Zawsze wówczas przypominam sobie Jacka Cygana, który najbardziej znamiennego Sylwestra w swoim życiu wspominał następująco: w gronie artystów na wyjeździe popili tak, że im się dni zlały w jedno i okazało się, że obchody witania Nowego Roku urządzili o dzień za wcześnie. Na Sylwestra została walka z kacem, a więc jakieś cierpienie, które skonfrontowało go z zupełnie fundamentalnymi pytaniami i zamieniło przełom roku w kilometry zmieniających życie przemyśleń i ważnych rozmów.

Gdyby pominąć przymus szampańskiej zabawy, zmiana roku z 2014 na 2015 jakoś naturalnie skłania do podsumowań tego, co było i obaw o to, co będzie. I tak myślę, że gdyby podsumowanie rozpocząć od “dziękuję”, wtedy na pewno wyjdzie na plus (i na Plus 🙂 ), i znajdzie się tak wiele powodów, ile odpalanych w tym czasie fajerwerków. A gdyby planowanie przyszłości rozpocząć od cytatu z dzisiejszych czytań – Słowo stało się ciałem i mieszkało między nami. Wszystkim, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi” (J 1,14.12) – wówczas perspektywa czekającego nas dobra nam się nie zawęzi ani nie skończy. Już teraz mogę liczyć na to, że Pan Bóg i w tym roku nie zniechęci się ani nie załamie w wysiłku pokazywania mi, jak bardzo jestem Jego dzieckiem, jak bezgranicznie kochanym, jak ważnym i drogim. Nawet jeśli będzie się znowu musiał przedzierać przez zasłonę rozmaitych projekcji na Jego temat, które przypisują Mu cechy, których nie posiada; przez mury zranień, wspomnień, obaw.

To plan na rok najbliższy i całe życie. I podobno ostatnie, tak jak i pierwsze, słowo należy do Niego – nie do naszego zniechęcenia, zaniepokojenia, smutku.

Drogim Czytelnikom – życzenia dobrego wejścia w Nowy Rok. Jakoś też z modlitwą za naszego “Znajomego Księdza z Polski”, którego szampańskie obchody przypadają na odciętą od świata pustelnię.

Mplus

 

Tags: , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak