Rok Konsekrowanych

June 8, 2015 9:12 am

Wczoraj, z okazji Roku Konsekrowanych, nasz Instytut, zaproszony przez księdza proboszcza, mógł zaprezentować się w łomiankowskiej Parafii św. Małgorzaty.

W naszych Łomiankach jest 12 różnych instytutów życia konsekrowanego: od zakonu, przez zgromadzenia aż po instytuty świeckie. Dlaczego aż tyle w takich niedużych Łomiankach? Bo był taki czas, że Warszawa była miastem zamkniętym dla meldunku dla mieszkańców innych miast (poza ludźmi z kręgu władzy oczywiście) i różne zgromadzenia (jak np. Chrystusowcy) nie mieli możliwości otworzyć domu swojej wspólnoty w Warszawie. Trzeba było szukać miasteczek-satelitów, gdzie ten komunistyczny przepis nie obowiązywał. W ten sposób trafili do Łomianek najpierw Chrystusowcy, potem Salezjanie, Augustianie, wiele zgromadzeń „honorackich” i nasz Instytut. Każdego miesiąca, w czasie całej niedzieli, prezentuje się jedna wspólnota.

Na nasz Instytut wypadła niedziela, w czasie której przeżywaliśmy w Warszawie Święta Dziękczynienia związane z budową świątyni Opatrzności Bożej, które w tym roku przebiegało pod hasłem „Królowo Rodzin – dziękujemy i zawierzamy”, idealnie wpisując się w nasze apostolskie posługiwanie. Od pierwszej Mszy św. towarzyszyła nam duża kopia naszej Ikony, która jest świadkiem tylu podziękowań i tylu przecież zawierzeń.

W czasie każdej Mszy św. nasze siostry czytały Słowo Boże i modlitwę powszechną, a jeden z naszych księży miał okazję powiedzieć kilka słów o tym kim jesteśmy, jak długo jesteśmy w Łomiankach, co robimy i w jaki sposób wspieramy Łomianki. Była to dobra okazja, żeby uświadomić sobie, że jesteśmy w Łomiankach już tyle lat i wpisaliśmy się już na stałe w świadomość lokalnej wspólnoty.

Była to i dla nas okazja do podziękowania za ten czas, tu w Łomiankach, które stały się dla wielu z nas drugim domem, gdzie nie tylko mamy meldunek, ale także gdzie powstały tak różne inicjatywy duszpasterskie i apostolskie. Także i my mamy okazję dziś mówić: „Królowo rodzin – dziękujemy i zawierzamy”.

Ks. Jarosław

 

Tags: , ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak