skąd się biorą rocznice

December 15, 2016 5:00 am

Wczoraj, gdy mąż zabrał syna na długo oczekiwaną premierę kolejnego epizodu “Gwiezdnych wojen”, ja byłam na warsztatach dla mam: “Kocham, nie krzyczę”. Zapamiętałam bardzo ciekawą historię dziewczynki, którą mama przyprowadziła do psychologa, ponieważ biła swojego braciszka. I pani psycholog, zamiast zająć się dzieckiem, zapytała mamę: “Ile czasu bawi się pani z córką?” Pytanie wydało się kompletnie nie na temat. My mamy przecież potrafimy w ramach multi-taskingu zrobić z dzieckiem i przy dziecku wszystko. Albo przynajmniej tak dużo… że na zabawę może nie starczyć już czasu. Zadaniem domowym po wizycie było 20 minut zabawy z córeczką. Efekt: siostra przestała bić swojego brata.

Dziś mija 31 kalendarzowych lat od święceń kapłańskich Fr. Jay, znanego w Polsce jako ks. Jarosław Szymczak. 🙂 Dziękujemy razem z nim Panu Bogu za jego spełnione, bo wypełnione tak bardzo dobrą treścią kapłaństwo, w którym zrósł się z sutanną i zżył z rodzinami. Życzymy wielu pięknych kolejnych, błogosławionych dni ze szczególnym wsparciem św. Jana Pawła II, z którego myśli wzięły się Programy na Miłość i Życie – narzędzie, które tak mocno może wspomagać małżeńską i rodzinną codzienność.

A ja myślę, że wszystko, na co potrzeba wielu lat – wychowanie dorosłego człowieka czy obchodzenie 30 czy 50 rocznicy (tak ślubu, jak świeceń kapłańskich) – wymaga tych 20 minut dziennie czegoś. I tej godziny tygodniowo czegoś. I tego całego wieczoru w miesiącu czegoś. Tym czymś jest czas spędzony razem z wyłączeniem innych dystraktorów; owe sto procent uwagi, serca, bycia obecnym i przytomnym. W przypadku zabawy z dziećmi – bycia nawet nie do końca poważnym.

Czy to będzie czas z mężem/żoną, czy z dzieckiem, czy z Panem Bogiem, czy z zespołem w pracy, czy z przyjaciółmi – odlicza te krople, z których rodzi się ocean głębokich relacji i spełnionego życia.

M

Tags: ,

Categorised in: Małgorzata Rybak