Jest rok 1974. Dr Thomas W. Hilgers po studiach medycznych przybywa tu ze swoją żoną Susan na staż w szpitalu St. Mary. Na 4 lata.
Pewnego dnia 1974 roku przyjmuje zaproszenie od organizacji Pielęgniarki Za Życiem stanu Missouri (swoją drogą, to ciekawe, kiedy musieliśmy zacząć rozróżniać, ze ten lekarz czy ta pielęgniarka jest pro-life, a tamci to już nie; a może tak trzeba to zacząć nazywać w obie strony: lekarz za życiem, lekarz przeciw życiu, bo chyba nie ma pozycji lekarz obojętny wobec życia? ). Do której to grupy należały Ann Prebil i Diane Daly. Poproszony zostaje o wykład na temat ciąży w wyniku gwałtu i szczególnej roli pielęgniarek pro-life.
Rok później dzwoni do Ann z propozycją współpracy na stanowisku Education Coordinator nowego programu for Natural Family Planning przy Uniwersytecie St. Louis. Ann przyjmuje propozycję, godząc początkowo nowe zajęcie z dotychczasowa pracą wykładowcy w szkole dla pielęgniarek.
12.02.1976 odbyło się pierwsze spotkanie robocze nowego programu. Wyglądało trochę tak, jak teraz kurs NaProTechnology. Wzięło w nim udział 6 osób: wspomniana wyżej Sue Hilgers, dr Thomas Hilgers, Ann, Diane i jeszcze jedno małżeństwo, które później się wycofało z projektu.
W czerwcu 1977 dr Thomas Hilgers z Żoną i dwójką synów, Paulem i Stevem, wyjechali do Omaha. Miesiąc później powstało pierwsze FertilityCare Center w St. Louis.
A co wydarzyło się dalej i skąd nazwa Creighton Model of FertilityCare System – w następnych odcinkach.
Fr Jay
Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak