Świętego Jana Pawła II, papieża

October 22, 2014 9:44 am

O inspiracji, jaką wniósł do Programów, pisaliśmy już, choć tylko odrobinę. Dziś bardziej osobiście, w myśl zasady, że im bardziej oficjalne wspomnienie, tym bardziej można uczynić je swoim własnym.

Późno przyszła myśl, że jego spojrzenie, tak przenikliwe i pełne szacunku do człowieka, mogłoby ogarniać i mnie. Z pewnością był już błogosławionym. Wcześniej było odkrycie, jak fantastycznie zbiegła się w jego myśli cała filozofia, antropologia i teologia – do wyrażenia prawdy o człowieku w najwierniejszej postaci. Był zachwyt, jak daleko jeszcze wychodzi poza ukochanego wcześniej Emmanuela Levinasa, żydowskiego filozofa od personalizmu. Wcześniej Wojtyła zaczepił mnie przed sklepem jubilera, w pierwszych latach małżeństwa, gdy przyszła myśl, że to za trudne, że niemożliwe. Kupiona w księgarni książeczka z reprodukcją Chagalla na okładce zrobiła na mnie tak wielkie wrażenie. Po kolejnych latach przyszedł znowu, z Programami. Ostatnio tak bliski jako opiekun Plusa, wzywany w najcięższych momentach walki o moje zdrowie, by Plus w ogóle stał się możliwy.

Ale rozmowy prowadzę z nim przedziwne, prośby mam bardzo osobiste, przeczuwając, że pod białą sutanną kryje się piękne, dojrzałe, mądre i czułe serce ojca. Mądre, bo w głębokim zjednoczeniu z Bogiem nigdy nie brakowało mu namysłu i brania na poważnie spraw ludzi. Czułe, bo choć mało opowiadał o swoich cierpieniach, z pewnością ich nie brakowało. Bliskie, bo o rodzinie dowiadywał się z pierwszej ręki. Pośród rodzin się formował.

Dziś możemy szczególnie powierzać mu Przystań, której sam patronuje, nasz oblężony wyzwaniami codzienności Zespół, na czele z naszym Księdzem – który charyzmat Świętego dnia dzisiejszego jakoś szczególnie dzieli, oraz Czytelników, z myślą o których to wszystko i z którymi chcielibyśmy być jak najbliżej we wspólnej wędrówce.

Mplus

Baner_Kalendarium 4dbab5072912b_p 00024QHURO5MQU2R-C317-F3 f57e12f442e513f2c5863f341b75f0be (1)

Tags: , , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak