tajmnica Wcielenia

December 21, 2013 5:00 am

Bardzo lubię dzisiejszy ewangeliczny fragment… Będąc w Ain Karim kilka lat temu koniecznie chciałam zrobić zdjęcie niezwykle poruszającej rzeźby przedstawiającej spotkanie obu Kobiet. Mogę na nią wciąż patrzeć i wyobrażać sobie tę chwilę:

030720101093(1)

Maryja wchodzi do domu Elżbiety i ją pozdrawia. Głos Matki Bożej sprawia, że w łonie Elżbiety ‘podskoczyło z radości dziecko’ /por. Łk 2,44/. W taki sposób – radością i podskokami (lubię sobie wyobrażać, że na pewno uśmiechał się wtedy) – reaguje mały Jan, który w niezrozumiały dla człowieka sposób pojął fenomenalną prawdę o Wcieleniu – tym Momencie, w którym Bóg tak radykalnie inny – tak głęboko zjednoczył się z człowiekiem. Zadziwiam się tą Janową wrażliwością na obecność Boga w człowieku, jego spostrzegawczością, jego wyczuleniem.

I przypomina mi się zasłyszana niedawno konferencja, której Wcielenie było wiodącym tematem. Wydawało mi się, że to temat, który już mnie niczym nie zaskoczy. A jednak zaskoczył… dlatego pozwolę sobie streścić główną myśl, którą kapłan w niej przekazał.

„Mimo nieskończonej przepaści między Bogiem a człowiekiem – we Wcieleniu doszło do głębokiego połączenia Wcielając się w Człowieka, Bóg przyjął każdego człowieka z całą jego naturą, z całą jego grzesznością. Stając się Człowiekiem Chrystus sprawił, że w Jego Człowieczeństwie jesteśmy obecni wszyscy: i ty, i ja, i każdy człowiek. To głębokie połączenie rodzi konsekwencje etyczne i społeczne. W człowieku obok mnie żyjącym mieszka Chrystus – Bóg. I to właśnie dlatego ten człowiek godny jest najwyższego szacunku i miłości”.Boga z człowiekiem.

Niech ten nadchodzący świąteczny czas pobudza nas do coraz większej wrażliwości i wyczulenia na obecność Boga w drugim człowieku.

s. Nazaria

Tags:

Categorised in: Goście