Tryb indywidualny

January 30, 2015 5:00 am

“Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom” (Mk 4, 34)

Tymi słowami kończy sie dzisiejsza Ewangelia zapisana przez św. Marka. Wcześniej usłyszałem, że Pan Jezus głosił swoją naukę w przypowieściach, a bez przypowieści nie przemawiał do słuchaczy. Skoro jednak swoim uczniom objaśniał wszystko osobno, to znaczy, że oni pewnie Go o to poprosili.

Przypomina mi sie często przytaczny przykład o Jezusie pukającym do drzwi serca, jednak klamka w tych drzwiach jest tylko od wewnątrz. Bez mojej woli, zgody – On nic nie może uczynić. Skoro jestem Jego uczniem, skoro za takiego się uważam, to dzisiejsze słowa są ogromną obietnicą. Czas tu nie jest istotny – nie ma znaczenia, czy działo się to dwa tysiące lat temu, czy teraz. Liczy się moja postawa, moja chęć, gotowość, determinacja, by pójść za Nim.

Szczególną zaś formą “osobnego objaśniania” jest czas rekolekcji małżeńskich. Wtedy to małżonkowie pozostawiają wszelkie troski dnia codziennego i w trybie indywidualnym, w małżeńskim dialogu słuchają siebie, ale także – a może nawet przede wszystkim – Pana Jezusa. Tego, który mówi właśnie do nich, i jak uczniom w Emaus – wyjaśnia pisma i łamie chleb…

Andrzej O.

Tags: , ,

Categorised in: Andrzej O.