w piersi pod koszulą

October 15, 2014 5:00 am

Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim /cnotom/ nie ma Prawa. 

(Ga 5, 22-23)

Jest w tym coś z magicznej różdżki, która zmienia rzeczywistość na lepsze. Jeśli przeżywamy stany odwrotne do wymienionych powyżej, to na ogół w odpowiedzi na bezsilność. Zdarzenia czy zachowania innych ludzi są daleko poza naszą mocą, jakkolwiek byśmy się na to nie zgadzali, jak bardzo by nas one nie raniły. Wbrew pozorom jednak, dopiero pogodna akceptacja rzeczywistości – i pozwolenie, by nas zraniono, bez szukania odwetu, ale za to z próbą, by zachowanie drugiego wytłumaczyć na jego korzyść – coś w rzeczywistości może zmienić. Zbudować mosty, a nie mury.

Zawsze podobała mi się puenta: “przeciw takim cnotom nie ma prawa”. Gdy reakcją na gniew jest przytulenie, na niecierpliwość – cierpliwość, na niewierność – wierność, narzędzie walki wypada drugiemu samo z rąk.

Może wydawać się, że to droga tracenia. Ale te rozmaite straty z samego z siebie zaowocują w nas wewnętrznym bogactwem. “Chwała temu, co bez gniewu idzie poprzez śniegi, deszcze, blaski oraz cienie, w piersi pod koszulą całe jego mienie”.*

Nie jest to droga najłatwiejsza, ale czym byłoby życie bez wyzwań.

Mplus

*Stare Dobre Małżeństwo, “Gloria”, S. Stachura

Tags: , ,

Categorised in: Małgorzata Rybak