walka o ród

December 17, 2014 10:20 am

“Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida….” (Mt 1,1)

Jednym z zadań, które nasze dzieci realizowały podczas tegorocznych Rorat było podpytanie nas, dlaczego otrzymali takie imiona jakie otrzymali. I muszę przyznać, że naprawdę były tym też szczerze zainteresowane. Tym bardziej, że drugie imiona chłopców są takie same i takie same jak drugie imię Taty, i takie same, jak ich Pradziadka, a córki takie samo jak Prababci. Z przejęciem  sięgnęły do swoich korzeni podpytując o interesujące ich szczegóły wywołując w nas miłe wspomnienia z dzieciństwa o naszych przodkach.

Gdy ciekawość o ich imionach została już zaspokojona, zapytali też mojego Męża o to, dlaczego ma na imię, tak jak ma. Ponieważ zaledwie dwa dni wcześniej mój Mąż został osierocony, odpowiedział im spokojnie, że on już nie ma o to kogo zapytać.  Dotarło wówczas do nas, że w bezpośredniej linii został nestorem rodu. A bycie nestorem zobowiązuje.

Wczoraj mieliśmy przyjemność uczestniczyć wraz z grupą trenerską Programów na Miłość i Życie i absolwentami Programów 1-3 w uzupełniającym spotkaniu formacyjnym, pod kierunkiem i opieką ks. Jarosława Szymczaka, i pochylić się nad „Miłością i odpowiedzialnością” Karola Wojtyły. Dziełem trudnym choć fundamentalnym. Wiele zagadnień w nim omówionych jest już przez większość „przepracowana” dzięki udziałowi właśnie w Programach na Miłość i Życie, np. Program „JA + TY = MY”, prowadzonych przez Fundację Pomoc Rodzinie. Wiele z nich jednak trzeba na nowo definiować, bo przez lata, przez nieuporządkowanie świata, zostały im nadane fałszywe definicje, wartości zostały zdeprecjonowane, wykpione te, które są trudne w realizacji.

I widać wyraźnie, że codzienna walka o prawdę i uczciwość jest olbrzymia. Ale tą Prawdą jest sam Bóg, sam Jezus, który zechciał się pojawić w historii ludzkości pośród zwykłych ludzi, w konkretnym rodzie ludzi z przeróżnymi zawiłościami, charakterami, talentami i wadami. Wziął każdy ród na swoje ramiona (zna każdego z nas, wszystkich naszych przodków, każdą historię naszego i ich życia), by nas wybawić z kłamstwa i zbawić. I z Nim warto jest ten codzienny trud podejmować. Żeby w sposób odpowiedzialny, żyjąc przecież wśród ludzi, swoim życiem, sposobem bycia na ludzi wpływać.

Dorota

 

Tags: , ,

Categorised in: Dorota