Watykan

October 19, 2014 5:00 am

Po raz pierwszy miałem okazję odprawić Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła (dołączając się do grupy pielgrzymów z Polski). Msza św. o 7.15, tuż po otwarciu Bazyliki. Dotarłem na plac o 6.30 i już była kolejka. Na Mszę św. przyszli także Państwo Hilgersowie i razem, już po dziękczynieniu i modlitwie u stóp świętego Papieża, poszliśmy odwiedzić grób błogosławionego Pawła VI. Ilekroć byłem w Rzymie, zawsze odwiedzałem grób obu papieży, którzy spoczywali blisko siebie w podziemiach Bazyliki. Ale wtedy przy Janie Pawle II zawsze były tłumy, a przy Pawle VI – pustki. Dziś już św. Jana Pawła nie ma w podziemiach, a przy błogosławionym Pawle VI sporo ludzi; w większości takich, którzy pamiętają, kto to był.

IMG_3584IMG_3588

 

 

 

 

 

 

IMG_3591

Wiedząc, że jest w tym samym czasie w Rzymie Fr. Bill Safranek – “mój proboszcz” z Omaha (w parafii którego odbywają się wszystkie Programy) – i nie mając żadnej możliwości skontaktowania się z nim, poprosiłem Anioła Stróża o pomoc. I spotkałem go zaraz po wyjściu z Bazyliki. Dzięki temu trafiłem razem z nim na specjalną wycieczkę do podziemi watykańskich (nie mając zielonego pojęcia, że coś takiego istnieje). Rezerwację trzeba zrobić przynajmniej na trzy miesiące przed, ale Fr. Bill liczył na to, że może ktoś zrezygnuje. Na szczęście przy kolejnej wizycie i pytaniu, czy ktoś zrezygnował, pracownik biura, widząc nasz upór, znalazł sposób, żeby nas wpuścić. Było warto. Jak ktoś się będzie wybierał do Rzymu, koniecznie trzeba to uwzględnić w planach i zrobić rezerwację.

Potem jeszcze była wizyta na wystawie Paweł VI i artyści. Choć dzieła współczesnych artystów nie do końca przemawiały, to zdjęcia upamiętniające kontakty z błogosławionym Papieżem były wyjątkowe.

IMG_3609IMG_3615

Jesteście tu ze mną we wszystkich miejscach

z modlitwą serdeczną

xj

 

Tags: ,

Categorised in: Ks. Jarosław Szymczak