Wielki Post 2016…

February 12, 2016 5:00 am

… już się zaczął. I choć w niektórych parafiach trwa jeszcze “kolęda” (m.in. w Łomiankach), w niektórych regionach – zimowe ferie (gdzieniegdzie jeszcze się nawet nie zaczęły), to Wielkanoc – coraz bliżej.

Wielkanoc w Roku Miłosierdzia i w roku 1050. rocznicy chrztu Polski. Czy ona będzie jakaś inna, szczególna, odmienna? Wypada pod koniec marca, więc może trudno będzie wyobrazić sobie święta bez śniegu 😉 . Przed świętami te same nabożeństwa, ceremonie, liturgie, modlitwy, śpiewy. Na pewno te same…? Przecież co roku przeżywam Wielki Post na innym etapie mojego życia: mam nowe doświadczenia, przemyślenia, refleksje, problemy, sytuacje, konteksty… W tym roku częściej pobrzmiewają mi w uszach słowa: “błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Przypominam sobie wydarzenie sprzed ponad 50 lat – list polskich biskupów do biskupów niemieckich ze słynnym cytatem: “przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wydarzenie, które spowodowało wielkie zamieszanie – krzyczano “nie przebaczamy!”, a Prymasowi i biskupom zarzucano zdradę. Nie pamiętam tamtych lat. Pewnie większość PT Czytelników też wie o tym z historii. Wiem jednak, doświadczam tego, że bez prawdziwego wybaczenia, darowania uraz i zranień, porzucenia chęci odwetu – nie ma mowy o prawdziwym, radosnym i głębokim świętowaniu czegokolwiek.

Błogosławieni miłosierni… Rok Miłosierdzia trwa już od adwentu, ale właśnie teraz, przed Wielkanocą i świętem Bożego Miłosierdzia, nabiera rozpędu  – dynamiki, która każdego może pociągnąć ku głębi i wspaniałości miłosierdzia. O miłosierdziu trudno jest mówić, trudno je zrozumieć i wytłumaczyć – niejednokrotnie dopiero doświadczenie go pozwala na bycie miłosiernym…

Andrzej O.

Tags: , ,

Categorised in: Andrzej O.